„Doporučuji pejsky tak od šestnácté hodiny zavřít doma. Dobré je ráno je pořádně vyvenčit a moc je nekrmit, tak aby vydrželi bez procházky co nejdéle,“ říká plzeňská veterinářka Dagmar Caltová.

Domácí mazlíčci by měli být v co nejtišší místnosti, i kdyby šlo třeba o koupelnu. „Je dobré jim tam dát pelíšek, vodu a i nějaké pamlsky,“ dodává Caltová. Pokud páníčkové vědí, že se jejich pejsci bojí hodně, měli by co nejdříve zajít za veterinářem a říct si o tabletky, které u psů utlumí reakce na petardy.

Pokud to z nějakého důvodu není možné a zvířata budou muset ohňostroje snášet bez nich, měli by se jejich majitelé snažit co nejvíce zmírnit dopady z venkovního ruchu. „Je dobré snažit se jej přehlušit něčím, co pejsci znají. Třeba nějakou klidnou muzikou. Majitelé by měli pejsky chlácholit a hladit, protože pokud je nechají výt nebo skákat, situace se tím jen zhorší,“ doplňuje Caltová. Když silvestrovské oslavy utichnou, měli by pejskaři vzít své mazlíčky na procházku, aby věděli, že už je všechno v pořádku.

„Na procházku půjdeme co nejdříve. I tak budu dávat pozor, aby nám někdo nehodil petardu pod nohy. Odpoledne už pejska ven pouštět nebudu a budu se ho snažit uklidňovat,“ konstatuje Plzeňanka Vlasta Franková.