„Připadá mi to vůči nám rozhodně nespravedlivé. Spíše to celé vypadá jako populistické heslo, kterým se politici chtějí zavděčit před volbami,“ míní dětská a dorostová lékařka z Nepomuka Hana Bátíková. „Za dobu, co se poplatky vybírají, se mi nestalo ani jednou, že by někdo z rodičů odmítl zaplatit. Nanejvýš si zapomněl peníze. Také bych neřekla, že chodí méně pacientů. Je jich zhruba pořád stejně,“ dodala Bártíková.

Kralovický dětský lékař Ctirad Kozderka se zase obává, že by se po zrušení poplatků čekárny zaplnily rodiči, kteří by děti k vyšetření přiváděli kvůli maličkostem. „Ukazuje se to už teď. Děti přivedou jen, když jsou opravdu nemocné. Naproti tomu několik rodin, které jsou od poplatků osvobozeny potvrzením o hmotné nouzi, chodí velice často,“ konstatoval Kozderka.

Nespravedlivé a hlavně úplně zbytečné připadá zrušení poplatků i plzeňské dětské lékařce Aleně Šebkové. „Vždyť se jedná o zanedbatelné částky. Lidé si alespoň uvědomí, že lékařská péče něco stojí. 30 korun je jen symbolická částka, stejně stojí třeba jedno pivo,“ srovnává .

Ke zrušení poplatků pro novorozence se přiklání Fakultní nemocnice v Plzni. „Poplatky byly zavedeny proti zneužívání lékařské péče a tím narození dítěte není. Pokud ale k jejich zrušení dojde, sníží se příjem zdravotnického zařízení, o které je výrazný zájem a vypomáhá i dalším nemocnicím v kraji. To by měly vzít na zřetel zdravotní pojišťovny a na místo financování paušálem nám navýšit platby za skutečně odvedenou práci,“ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

O zrušení poplatků pro děti a obyvatele sociálních ústavů budou zákonodárci jednat ještě na srpnové schůzi.