Pavel Kotas
Narodil se v roce 1981 v Plzni, vystudoval Fakultu elektrotechnickou ZČU v Plzni a 
v roce 2005 získal titul Ing.
Pracoval u soukromé firmy, která se zabývá metrologií a kalibracemi měřicích přístrojů jako metrolog, poté dělal ve stejné společnosti auditora a zástupce vedoucího celého střediska.
Po komunálních volbách se stal ekonomickým náměstkem primátora Plzně.
K jeho koníčkům patří sport, cyklistika, plavání, fitness.
Do ČSSD vstoupil v r. 2007, od roku 2005 byl členem Mladých sociálních demokratů.
Je svobodný, má přítelkyni.  

Prý ho měl pár týdnů před schválením i na nočním stolku. Byla to pro něj detektivka, dobrodružství nebo thriller? Těžko říct. Třiatřicetiletý nový ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD) se s šestimiliardovým rozpočtem nakonec popral dobře, i když do něj spadl v jeho přípravné fázi těsně po říjnových volbách. Na jednání zastupitelů jej obhajoval a čelil dotazům i kritice opozice více než dvě hodiny. Schváleno.

Říká, že když přišel na radnici a začal komunikovat s ekonomickým úřadem, pomohli mu úředníci i jeho ředitelka. „To, že je rozpočet velmi rozsáhlý a složitý, nepopírám. Ale za měsíc, co jsem ve funkci, jsem pochopil jeho základní filozofii, tedy příjmové a výdajové stránky a kolik kam jde peněz. Zorientoval jsem se i v nutných procesech, aby se do rozpočtu zařadilo všechno, co se chce udělat," říká.

Trať, divadlo? Vysvětlím!

Na dotaz, proč tam není vyčíslena například stavba tramvajové trati na Borská pole, kterou minulé vedení města slíbilo a pak odložilo, odpoví už jako zkušený politik: „Není pravda, že na ni není pamatováno vůbec, je tam připravena jako jedna z akcí, na které je možné získat dotace. Není přímo v rozpočtu 2015 zapojena, ale ve fondech se počítá s tím, že pokud by dotace byla, budeme se rozhodovat, zda stavět," prohlašuje. Další debatované téma je Nové divadlo. Stálo více než miliardu, přesto se v rozpočtu pro příští rok počítá s dalšími deseti miliony korun. Proč? „Pokud vím, tak tam jsou ještě nějaké neproplacené faktury firmě Hochtief a jim je určena právě tato částka. Může být ponížena v případě některých nedodělků či reklamací. K tomu by se musel vyjádřit technický náměstek. Ta částka tam sice figuruje, nicméně nemusí být celá uhrazena," vysvětluje.

Na radnici dostal novou kancelář. Jedna celá stěna je vyvedena v bordové barvě, kromě pracovního a jednacího stolu je tu jen pracovní stěna s přihrádkami. Do zařízení moc nemluvil. „Bylo to pro mě spíš utrpení, protože jsem měl plnou hlavu rozpočtu a snažil jsem se čas strávený vybavením kanceláře minimalizovat. „Neměl jsem žádné nadstandardní požadavky, chtěl jsem prostě jen funkční kancelář. Ptali se mě na oblíbenou barvu a řekl jsem, že je to bordová. Proto je na zdi," říká.

Zásadně nevybuchuje

Je evidentně nekonfliktní typ, má rád cyklistiku, toulky přírodou, plavání, fitko.

„Snažím se udržovat v nějaké kondici, protože když člověk absolvuje desítky schůzí a jednání, tak je potřeba si trochu vyčistit hlavu," vysvětluje. Na žádný svůj výbuch emocí si nevzpomíná, prý se je snaží udržet. Třeba prosincové zastupitelstvo ale trvalo 12 hodin, a když jela poslední hodina, už ´vnímal méně´ než na začátku. Přiznává, že šlo o vyčerpávající čas, ale velké pracovní nasazení očekával.

I když má v zádech profesionály z magistrátního ekonomického úřadu, bude muset být tím, kdo bude držet městské peníze na uzdě a naučit se odmítat požadavky na další peníze. Jsem připraven na to, že nechci město nadále zadlužovat a zatěžovat provozními výdaji, proto chci každou novou investici posuzovat až do toho detailu, který se týká budoucích nákladů s dopadem na městské peníze," říká.

Oddávat už nestíhá

Do sekretariátu si posadil dva spolupracovníky, jedním je sekretářka, která na radnici pracovala už dříve pro náměstka Miloslava Šimáka (ČSSD). Pomůže mu s úřední agendou, kterou dobře zná. 
„Potom mám asistenta Luďka Šubrta, který má přehled v ekonomice obcí a můžeme o tom fundovaně debatovat," dodává Pavel Kotas.

V minulých čtyřech letech, kdy byl zastupitelem na třetím plzeňském obvodě, oddával za úřad snoubence. „Někdy bylo až 18 svateb za víkend, to už bych si teď nemohl dovolit. Jsem rád, že mám po náročném pracovním týdnu trochu volno," říká. V budoucnu chce jezdit do práce na radnici na kole nebo chodit pěšky. „Pokud mi to má práce dovolí," usmívá se Pavel Kotas.