„Zvažuji, že se přihlásím do chystané městské soutěže. Je nejvyšší čas začít připravovat koncepci díla,“ prohlásil.

Mezi plzeňskými umělci i politiky tím vyvolal zděšení. „Mě to nepřekvapuje a napadá mě cosi o hroší kůži,“ podotkl sochař František Bálek s tím, že Bocker bude mít před ostatními uchazeči nespornou výhodu. „Je nejpřipravenější, dělal na tom léta, takže bude pro všechny uchazeče obrovským konkurentem. Podle mě by neměl být vůbec k soutěži připuštěn,“ míní Bálek.

I jeho láká možnost vytvořit pro Plzeň sochu osvoboditele a do tendru se patrně bude hlásit.

Politici jsou v soudech o Bockerovi a jeho spolupráci s komunistickou státní bezpečností, kvůli níž už jedno jeho dílo odmítli, opatrnější. „Asi by nebylo vhodné, aby stavěl nového generála právě on, ale na druhou stranu mnoho umělců v republice realistickou sochu neumí,“ řekl Milan Chovanec z ČSSD. Náměstek primátora a šéf klubu ODS Jiří Uhlík je naopak přesvědčen, že šanci má každý.

„Soutěž vypíšeme až v příštím roce, teď je na pořadu dne studie oprav teras u divadla, kde by měla budoucí socha vyrůst,“ řekl.

Radnice by se mohla problémům s účastí kontroverzního sochaře vyhnout. Ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká včera uvedla, že výběrové řízení na sochu osvoboditele může město vypsat i oslovením několika konkrétních umělců, z jejichž návrhů pak bude vybrán vítěz.

„O podobě soutěže budou rozhodovat zastupitelé,“ upozornila Vostracká. Nyní jsou podle ní aktuálnější úřední jednání o postupu při revitalizaci prostranství u Velkého divadla, kde má budoucí pomník stát. Úpravy sadů vyžadují městští památkáři. Jejich šéf Petr Marovič je odhaduje na desítky milionů korun.

Úprava okolí divadla může být podle Vostracké se soutěží na nový pomník spojena. „Město může vypsat soutěž včetně úprav, nebo samostatně,“ dodala Vostracká. Uhlík potvrdil, že městská rada bude chtít u divadla realistickou sochu.

I my máme svoji chobotnici - Pattona

Bockerova bronzová socha generála Pattona v nadživotní velikosti měla zdobit město Plzeň už od roku 2005. Mělo se jednat o zlatý hřeb květnových oslav 60. výročí osvobození města. Na základní kámen před Peklem poklepal už v roce 2004 tehdejší plzeňský primátor Jiří Šneberger (ODS) s americkým velvyslancem v ČR Williamem Cabannisem.

Jenže pak vyšla najevo Bockerova spolupráce s komunistickou Státní bezpečností a radnice sochu odmítla.

„Je to nepříjemné překvapení,“ řekl k Bockerově minulosti tehdy Šneberger. Vzápětí přišly útoky na neexistující výběrové řízení. Jenže plzeňský Military Car Club, iniciátor Pattonovy sochy, už měl před Peklem položen základní kámen k soše a v dubnu 2005 jej musel vykopat.

Bronzového generála si nakonec postavila před svoji základní školu 5. května 2005 obec Dýšina na severním Plzeňsku. Tamním zastupitelům Bockerova minulost nevadila a při rozhodování o umístění pomohl i fakt, že sochu za zhruba 1,7 milionu korun neplatila Dýšina ze své pokladny, ale vybrala na ni peníze ve veřejné sbírce.

Plzeň mezitím vypsala na památník před Peklem architektonickou soutěž. Počátkem roku vybrala porota vítěze – čtveřici architektů, kteří navrhli abstraktní dílo s reliéfem Pattonovy helmy. Jenže to se s velkým ohlasem veřejnosti ani amerických veteránů nesetkalo a radnice nakonec soutěž zrušila. Oficiálním důvodem byly technické problémy s přeložením městského horkovodu.

Město pak vybralo nové místo poblíž Divadla J. K. Tyla a chystá novou soutěž.