Novostavby i rekonstrukce, bytovky i rodinné domy, dopravní, průmyslové či sportovní stavby nebo parky či návsi se mohou i letos stát Stavbou roku Plzeňského kraje.

Aktuální patnáctý ročník vyhlásilo ve středu hejtmanství, město Plzeň a další partneři.

O nominované stavby by neměla být nouze. Útlum ve stavebnictví je v kraji ten tam a vystřídal ho boom. „Zejména pokud jde o dopravní stavby, máme leckdy problém vybrat dodavatele, který by ji dokončil v termínu,“ řekl hejtman Josef Bernard. Plzeňský primátor Martin Zrzavecký s ním souhlasil – město má například na letošek v plánu přebudovat výměník v Lobzích na novou policejní služebnu, ale do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil.

Organizátoři Stavby roku na letošek připravili i novinku. Obyvatelé kraje se kromě hlasování do tradiční Ceny veřejnosti zapojí také do výběru Stavby století, jež připomene sté výročí vzniku Československa. „Příští týden se poprvé sejdou odborníci, kteří mají nominovat deset staveb z let 1918 až 1917. Za Plzeň by tam mohl být třeba dům čp. 28 na náměstí Republiky, Mrakodrap… V celém kraji se určitě najde řada takových staveb,“ dodal předseda představenstva Okresní hospodářské komory Plzeňsko Ota Rubner.

Nominace do soutěže lze posílat do 16. března. Nominace pořadatelé zveřejní 26. dubna, pak všechny stavby navštíví porota a 5. června vyhlásí výsledky.