Přínášíme vám seznam patnácti lidí, jak je vybrala redakce našeho Deníku.

František RadkovskýFrantišek Radkovský, biskup
První a dosud jediný biskup plzeňské diecéze Mons. František Radkovský je uznávanou autoritou. Letos 28. října jej ocenil medailí Za zásluhy prezident Zeman. Radkovský podal podle církevního práva po dovršení 75 let věku abdikaci. Zatím však zůstává ve funkci, než se najde jeho nástupce.

Josef BernardJosef Bernard, manažer
Od mládí je spojen se Škodovkou, kde se vypracoval z dělníka přes personálního ředitele a další vedoucí posty až na generálního ředitele Škody Transportation. Funkci letos opustil a rozhodl se jít do politiky. Vstoupil do ČSSD, za niž bude na podzim usilovat v krajských volbách o místo hejtmana.

Petr ZemanPetr Zeman, lékař
Uznávaný ortoped z FN Plzeň, který působí i u fotbalistů Viktorie Plzeň, letos v létě operoval v Plzni slovenského prezidenta Andreje Kisku a sklidil jeho chválu. Psala o něm tuzemská i zahraniční média. Pak ale přišla studená sprcha kvůli policejnímu vyšetřování pro podezření z pojistných podvodů.

Roman ČerníkRoman Černík, pedagog
a divadelník
Jako umělecký ředitel sdružení Johan má hlavní zásluhu na tom, že se secesní budova na Jižním Předměstí, která dříve sloužila jako odjezdové nádraží, zrekonstruovala. Nejen že se ji podařilo zachránit, ale proměnila se ve víceúčelové kulturní centrum.

Karel KrejčíKarel Krejčí, trenér
Introvert, který dlouho v Plzni kryl záda Pavlu Vrbovi, naskočil v polovině srpna do pozice hlavního kouče tápající Viktorie. V domácí soutěži si vedl znamenitě, vyhrál s týmem jedenáct z dvanácti duelů, po půlce Synot ligy tak vede s Plzní tabulku. Jako Vrbův asistent si připsal s reprezentací postup na Euro.

Zdeněk ŠtyberZdeněk Štybar, cyklista
 Hvězda 30letého rodáka ze Stříbra stále stoupá. V roce 1993 se stal mistrem světa v bikrosu (ve své věkové kat.) a světové tituly sbíral i poté, co přesedlal na cyklokros. Třikrát se stal mistrem světa v elitní kategorii mužů. Nyní září na silnici. Mimo jiné vyhrál Eneco Tour 2013 a po jedné etapě na Vueltě a letos na Tour de France.

JJiří Suchánekiří Suchánek, šéf Plzně 2015
Pod jeho vedením dotáhla Plzeň 2015 do zdárného konce projekt Evropské hlavní město kultury. Je hodnocen jako úspěšný, akce navštívilo více než milion lidí. Největší zájem byl kromě slavnostního zahájení o průvod obřích loutek a kulturní a jiné počiny v areálu DEPO 2015, které tu budou pokračovat.

Barbora StrýcováBarbora Strýcová, tenistka
Plzeňská tenistka se v polovině listopadu významnou měrou podílela na vítězství českého družstva žen ve finále Fed Cupu proti Rusku. Společně s Karolínou Plíškovou vyhrála v Praze rozhodující čtyřhru proti Pavljučenkovové s Vesninovou a mohla si užívat titul z nejslavnější ženské týmové soutěže.

Karel MachKarel Mach, šéf městské policie
Od dubna je novým velitelem Městské policie v Plzni, kde začínal jako pěšák. Připravil a prosadil koncepci městské policie, chce vrátit do ulic okrskové strážníky a méně obouvat špatně zaparkovaná auta. Kritizován je za to, že na jaře 1989 vstoupil do KSČ, stranu opustil až poté, co začal pracovat pro městskou policii.

Ivana VeberováIvana Veberová, operní pěvkyně
Plzeňská diva jde na své domovské scéně v Divadle J. K. Tyla v Plzni z role do role a zpívá v jednom prestižním představení za druhým. Za roli Mařenky ve Smetanově Prodané nevěstě získala v březnu Cenu Thálie. Slyšet ji můžete např. ještě v Libuši, Edgarovi, Aidě, Sedlákovi kavalírovi či Komediantech.

Pavel BatěkPavel Batěk, herec
Plzeňský rodák nadchl v létě v Proluce publikum jako Sherlock Holmes v představení Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes!, které bylo uvedeno v rámci Divadelního léta pod plzeňským nebem. Od roku 2004 byl členem Divadla na Vinohradech, na podzim letošního roku se stal členem Národního divadla v Praze.

Jana ČervánkováJana Červánková, iniciátorka mobilního hospicu
Je iniciátorkou myšlenky mobilního hospice Náruč, který začne fungovat od ledna. Služba je určena nevyléčitelně nemocným, kteří chtějí zemřít doma. Dosah hospice, jehož provozovatelem je Církev československá husitská, má být až 30 km od Plzně.

Kateřina EmmonsKateřina Emmons, střelkyně
Trojnásobná olympijská medailistka ve sportovní střelbě Kateřina Emmons ukončila letos po patnácti letech kariéru. V listopadu přivedla na svět svoje třetí dítě, po dceři Julince a synovi Martínkovi se jí a jejímu americkému manželovi Mattovi narodila dcera Emma. Rodina Emmonsových žije v Plzni.

Jan JanákJan Janák, podnikatel
I díky němu se mohly rozeznít v den zahájení Evropského hlavního města kultury 17. ledna 2015 nové plzeňské zvony v katedrále sv. Bartoloměje. Prakticky se chopil iniciativy poté, co s nápadem pořídit zvony přišel architekt Jan Soukup. Plzeňané darovali ve sbírce na zvony více než devět milionů korun.

Jan DvorskýJan Dvorský, zachránce
30. října 2015 večer zahlédl u borské přehrady muže, který se choval podivně a bylo zjevné, že chce spáchat sebevraždu. I když se s ním snažil domluvit, muž do vody skočil. Jan Dvorský neváhal, zavolal policii a do studené vody skočil za ním. Muže bohužel ve vodě nenašel, ale prokázal velkou osobní statečnost.