Týmu Jaroslava Hrabáka totiž byla před několika dny v Česku patentována metoda, jež až na polovinu zkrátí dobu, během níž může být u pacienta odhalena odolnost vůči antibiotikům.

„Rezistence na antibiotika v současné době představuje závažný problém. Dostáváme se do doby, kdy některá antibiotika přestávají účinkovat a některé bakterie jsou dokonce rezistentní vůči všem dostupným antibiotikům. Na jimi způsobené infekce tak nemáme léčbu," říká Hrabák s tím, že situace je problematická zejména v Itálii a Řecku, kde jsou antibiotika snadno dostupná v lékárnách. V Česku se bakterii vyskytly zatím zejména u pacientů, kteří byli hospitalizováni v jihoevropských státech. „Pacienty kolonizované těmito bakteriemi je nutné rychle vyhledat a zajistit, aby nenakazili další pacienty," vysvětluje Hrabák.

Zatímco nyní se na výsledky čeká 36 až 48 hodin, nová metoda využívající hmotnostní spektometr to zvládne za 24 až 36 hodin. Výhodou jsou i její nízké náklady. Nyní probíhá evropské a americké patentové řízení.