Osm míst, deset koncertů, jedno místo, kam poputuje výtěžek z dobrovolného vstupného. Tak bude vypadat letošní už pátý ročník festivalu Procházky uměním, který odstartuje příští čtvrtek 8.6. v Plzni v katedrále sv. Bartoloměje. Zazní skladby Zdeňka Lukáše a spolu s nimi věhlasná Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka.

Bude to poprvé, kdy Procházky uměním doputují také do Plzně, zatím se vždy odehrávaly na severním nebo výjimečně i na jižním Plzeňsku.
Všechny koncerty opět spojuje jméno violistky Jitky Hosprové, zakladatelky festivalu, která si na každý zve jiného hosta. Kromě Plzně vystoupí v Plasích, Nečtinech, Březíně, Rabštejně nad Střelou, Dolní Bělé, Manětíně a v Chyši v sousedním Karlovarském kraji. V Plasích a Manětíně se tradičně budou konat i dopolední koncerty pro školy.

Spolu s Jitkou Hosprovou festivalem provází herec a režisér Ondřej Kepka, který návštěvníky zavádí do historie, seznamuje je s dějinami míst a s osobnostmi, které k nim patří.

Procházky uměním zviditelňují zejména kostely, v nichž se konají, a jednomu místu vždy pomáhají. „Vybrané dobrovolné vstupné ze všech koncertů bude letos věnováno kostelu Panny Marie Sedmibolestné v Rabštejně nad Střelou na opravu tamních varhan,“ uvedl produkční festivalu Ondřej Krbec.

Vloni návštěvníci přispěli 67 tisíci korun na opravy kaple sv. Anny v Nečtinech, v roce 2015 kostelu v Dolní Bělé a v roce 2014 sv. Barboře v Manětíně.

Co chystají Procházky uměním 2017

8.6. Plzeň, katedrála sv. Bartoloměje,18.00 Jitka Hosprová, Západočeský symfonický orchestr

23.6. Plasy, kostel Nanebevzetí Panny Marie, 10.30 a 18.00 Jitka Hosprová, Collegium českých filharmoniků

8.7. Březín, kostel sv. Bartoloměje, 18.00 Jitka Hosprová, Miroslav Vilímec (housle), Jarmila Vlachová (akordeon)

15.7. Nečtiny, kaple sv. Anny, 18.00 Jitka Hosprová, Pražské dechové trio

21.7. Rabštejn nad Střelou, kostel Panny Marie Sedmibolestné, 18.00 Jitka Hosprová, Vratislav Kříž (baryton), Pavel Svoboda (varhany)

15.8. Dolní Bělá, kostel Povýšení Svatého Kříže, 18.00 Jitka Hosprová, Martina Kociánová (mezzosoprán)

8.9. Manětín, kostel sv. Barbory, 10.30 a 18.00 Jitka Hosprová, Jiří Kabát (viola), komorní soubor Barocco Sempre Giovane

15.9. Chyše, zámek, 10.30 a 18.00 Jitka Hosprová, Kateřina Englichová (harfa)
www.prochazkyumenim.cz