„Zaznamenali jsme mírný nárůst počtu žádostí o mezinárodní řidičské průkazy, které motoristé potřebují do zemí mimo Evropskou unii, například do Chorvatska,“ uvedl vedoucí oddělení registru řidičů magistrátu Milan Vraný. K žádosti o MŘP musí žadatel předložit platný doklad totožnosti, platný řidičský průkaz, jednu fotografii jako na řidičský průkaz, a musí také uhradit poplatek za vydání MŘP, který činí 50 korun. Doklad vydává úřad na počkání.

Bez potíží zatím funguje také vydávání cestovních pasů ať to takzvaných bleskových tak i obyčejných. „Klasický cestovní pas pro občana staršího 15 let s biometrickými a strojově čitelnými údaji vyhotovíme do 30 dnů za poplatek 600 korun. Žadatel samozřejmě musí předložit platný občanský průkaz a případně i cestovní pas, u nějž končí platnost,“ informovala vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů magistrátu Ivana Vítová.

Doplnila, že lidem mladším 15 let úřad vystaví cestovní pas za sto korun. „V takových případech musí žadatel, kterým je zákonný zástupce dítěte, předložit rodný list dítěte a také potvrzení z matriky o tom, že dítě je občanem ČR. Samozřejmě i nadále je také možné nechat dítě mladší deseti let zapsat do cestovního pasu jednoho z rodičů,“ podotkla Vítová.

V případech, kdy lidé potřebují cestovní doklad urychleně, mohou žádat o bleskový cestovní pas, který se vydává ve zkrácené lhůtě. Ten ale nemá biometrické ani strojově čitelné údaje a jeho platnost je omezena na šest měsíců. Za jeho vydání platí dospělí 1500 korun. K žádosti musí přiložit dvě průkazové fotografie. Do obyčejných pasů se fotografie nelepí, žadatele vyfotografují sami úředníci.