Jeden rozestavěný stojí v Dobřanech. „Technologie a myšlenka pasivního domu mě nadchla, protože provoz je ekonomicky a ekologicky výhodný oproti běžnému domu," vysvětlil majitel domu Tomáš Hora.

Zástupce firmy Stach.cz stavby, s. r. o., Ladislav Stach uvedl, že pasivní dům je mimo jiné vhodný i pro alergiky a astmatiky. „Do domu je přes filtry ve vzduchotechnice přiváděn čerstvý vzduch zbavený všech pylů a prachových částic," popsal Stach.

Vzduchotechnika Nilan VP 18 Compact K zajišťuje také ohřev přiváděného vzduchu, ohřev pitné vody a chlazení. „Roční spotřeba tepla na vytápění v pasivním domě dosahuje hodnoty 16 kWh/m2. U běžných novostaveb se tato hodnota obyvkle pohybuje na více než 100 kWh/m2," řekl.

Celkové roční náklady na vytápění se v pasivním domě předpokládají kolem 5000 korun. „Na spotřebovanou elektrickou energii v domě na vytápění, osvětlení a domácí spotřebiče se budou pohybovat okolo 20 000 korun," spočítal Stach.

„Při stavbě pasivního domu je důraz kladen na detaily. Pasivní dům je vzduchotěsný, běžné domy nejsou vzduchotěsné," dodal Stach.

Stavba pasivního domu vyjde o 10 až 15 procent dráž. „Na dům je poskytnuta dotace 400 tisíc korun z programu Zelená úsporám, která víceméně pokrývá cenové navýšení oproti běžné stavbě," doplnil Stach.

Podle něj rok od roku přibývá pasivních domů. „Zatímco před zhruba deseti lety byly v rámci Dnů pasivních domů otevřeny jeden dva domy, tak v současnosti je jich otevřeno 80," uvedl Stach.

Prohlídku pasivního domu v Dobřanech si nenechal ujít Martin Koželuh ze Šlovic. „O pasivních domech jsem četl a zaujala mě nízká spotřeba energie. Máme rodinný dům a jeho energetická náročnost je vysoká, takže mě zajímají nové technologie a řešení, které se nabízí," těšil se Koželuh.