Vydali se na indonéský ostrov Bali, kde právě začal chrlit popel vulkán Agung. Místní úřady kvůli tomu nařídily evakuaci sto tisíc lidí z okolí sopky a kvůli uzavření místního mezinárodního letiště byl ochromen i turistický ruch na ostrově.
Plzeňané nevědí, zda a kdy se dostanou domů, přesto se shodují: že "jsou tak jako všichni domorodci v pohodě".
"Čteme na internetu zprávy, které líčí situaci tady dost dramaticky, ale ve skutečnosti je zde klid," říká jeden z cestovatelů Miroslav Přibek. S přítelkyní Kateřinou Wočadlová a další dvojicí mladých lidí Mirkou Hruškovou a Martinem Chocholatým společně cestují po Indonésii už od půlky listopadu. K vulkánu chrlícímu oblaka prachu a popela se dostali na vzdálenost zhruba 15 kilometrů a víc se už raději nepřibližovali.
Pohled na činný vulkán je podle nich "magicky monumentální". "Vydrželi bychom se na to dívat celé hodiny".
Úřady ale oblast v okruhu 10 km od sopky uzavžely a všechny lidi evakuovaly. "Probíhá to beze zmatků. Balijci se tváří, jako by se nic nedělo," řekl Miroslav Přibek. Kvituje, že místní lidé se všemožně snaží turisty uklidňovat a dělají i přes přírodní katatrofu maximum pro jejich pohodlí.
Vlastně jediné omezení, které jim zatím komplikuje život, je voda značištěná popílkem. Tím, že se zde převážně využívá dešťová voda, tak nyní i v hotelech teče voda hodně kalná.
Podle slov Čechů někteří turisté, hlavně Američené začali kvůli sopce panikařit a dělají vše pro to, aby ostrov rychle opustili. Plzeňáci se ale snaží si poznávání exotického ostrova dál užívat. Od letecké společnosti sice dostali zprávu, že jejich zpáteční let naplánovaný na 5. prosince je kvůli uzavření etiště předběžně zrušen, ale Miroslav Přibek ani jeho kamarádi nepodléhají panice.
"Uvidíme, co se bude dít dál, když tak pojedeme domů lodí," říkají a s nadsázkou dodávají, že už zjišťovali i variantu, že by se na Bali usadili třeba na půl roku, dokud se vulkám neuklidní a letadla zase nezačnou létat.