V rámci celodenního programu jstenavštívil také seniory. Proč právě je?

Není třeba za tím hledat něco výjimečného. Pro každého politika by mělo být normální chodit mezi lidmi. Já sám mám na mapě praporky, abych viděl, kam mám ještě vyrazit. Ale postavením seniorů se pochopitelně dlouhodobě zabýváme.

A jaké tedy postavení seniorů je?

Jejich situace se po reformě veřejných financí zhorší. Máme spočítáno, že v průměru jejich výdaje vzrostou o 720 až 750 korun, naproti tomu důchody zvýší vláda průměrně pouze o 346 korun. Po osmi letech tak dojde u této skupiny k poklesu životní úrovně.

Co s tím uděláte?

Určitě připomeneme ODS jejich sliby o navýšení důchodů o tisíc korun.

Jaké jsou vyhlídky kandidátů ČSSD do kraje a Senátu?

Nechali jsme si udělat průzkumy veřejného mínění. Z nich vyplývá, že vyhlídky našich kandidátů jsou dobré.

A co byste považoval za dobrý výsledek?

Dobrým počinem by bylo 10 až 12 mandátů, v kraji bychom se chtěli dostat na 15 až 25procentní hranici.

V Plzni má neotřesitelnou pozici ODS. Jakým způsobem můžete prolomit jeho hegemonii?

Pracujeme na modernizaci, máme týmy, které ví, jak postupovat. Nutností je rozšířování místních organizací, zvyšování počtu členů. V Plzni má ČSSD velmi dobrou tradici, i díky vynikající práci některých dřívějších sociálně demokratických starostů. Věřím, že doba ČSSD v Plzni ještě přijde.

Co ještě musíte udělat, aby se to povedlo?

Víme, že jsme poměrně neúspěšní u mladé generace a u střední vrstvy. S tím musíme pracovat. Musíme jít mezi lidi. I proto, že lidé nechodí na politicky podbarvené akce. Také je třeba začít uplatňovat i nezvyklé metody práce.

Co tím myslíte?

Musíme využít popularity některých osobností, které nejsou aktivně zapojeni v politických strukturách. Měli bychom oslovit třeba některé lékaře, venkovskou inteligenci a podobně. Zároveň si musíme přiznat, že ODS má tady některé velmi silné osobnosti, někteří starostové z jejich řad jsou velmi dobří. Je nějaká skupina, na kterou se ještě zaměříte? Určitě bude velmi brzy důležitá otázka minorit. Je třeba se zaměřit na Vietnamce, Ukrajince a další a navázat s nimi kontakty.