Sociální demokraté potřebují nominovat výraznou osobnost už proto, že svoje místo v Senátu bude při volbách obhajovat Jiří Šenberger (ODS). Průša jí však po skandálu na Západočeské univerzitě bude zřejmě jen velmi těžko.

Průša napsal Paroubkovi sms

Podle Paroubka má rektor za skandály, které nyní lomcují právnickou fakultou, morální odpovědnost. To sice Průša uznává, svůj post ale opouštět nebude. „Odpovědnost za aféry, které vyplouvají na povrch, cítím, odstoupit ale nehodlám. ZČU nyní potřebuje být akceschopná, aby mohla jednat,“ tvrdí. Prý ho mrzí, že ho Paroubek vyzývá skrze média a osobně se s ním ani nespojil. „Mrzí mě to lidsky, píši mu z toho důvodu esemesku, protože telefon mi nezvedá,“ podotkl v pondělí odpoledne zklamaně rektor.

ČSSD uvádí, že kontrolní funkce vedení univerzity selhala a rektor měl být už v minulosti při posuzování problémů právnické fakulty aktivnější. Podle Paroubka je obzvláště závažné zejména propojení mezi fakultou a Ústavem státu a práva Akademie věd České republiky. Ústav označil jako monopolního dodavatele posudků pro stát.

Kromě místa na univerzitě tak Průša zřejmě přijde i o kandidaturu do senátu. „Je to žhavé téma, zatím nedokážu říci, zda bude nominován právě on. Byl personou, o které se v nominaci do Senátu vážně uvažovalo,“ potvrdil šéf okresního výkonného výboru ČSSD Martin Zrzavecký.

Zrzavecký v pondělí prohlásil, že zatím nezná přesné důvody, které vedly Paroubka k výzvě na Průšovo odstoupení. „Pan Průša zřejmě nějakou odpovědnost za současný stav na Právnické fakultě mít bude, ale je třeba s ním o tom nejdřív hovořit. Je to otázka příštích hodin,“ podotkl Zrzavecký.

Bývalé vedení na škole zůstává

Na své funkce už rezignovalo vedení právnické fakulty, na škole ale bývalí nejvyšší muži působí dále. Exministr spravedlnosti a pověřený děkan Jiří Pospíšil chce, aby bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, a ex proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič, odešli ze školy úplně.

„Ivan Tomažič mi sdělil, že ze školy odcházet nebude, učit chce dál a své jméno chce očistit. Připadá mi ale nepřijatelné, aby na právech zůstával člověk, který je přímo odpovědný za její současný stav. Budu tedy se svými právnickými kolegy zvažovat další kroky, které by umožnily jeho odchod. Řešení bych měl znát během týdne, maximálně dvou,“ říká Pospíšil.

V pondělí odstoupil ze svého postu vedoucího katedry občanského práva Milan Kindl. „Zatím nevím, jestli odejde z fakulty úplně, slyšel jsem, že o tom velmi vážně uvažuje. Osobně jsem s ním o tom ale nemluvil,“ dodává Pospíšil.

Ten nemá v současné době téměř žádné pravomoci, veškeré listiny s ním musí podepisovat proděkan. Šanci řešit situaci na plzeňských právech razantněji by měl v případě, že bude děkanem řádně zvolen. Podle předsedy akademického senátu Daniela Teleckého je nejvážnějším kandidátem. Volba děkana by se měla uskutečnit 2. listopadu, návrhy na kandidáty přijímá Telecký do tohoto pátku.

Studenti chtějí očistit jméno plzeňských práv

Studenti Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni chtějí vystoupit proti poškozování jména jejich školy v médiích. Vyjádřit podporu kvalitě studia na fakultě chtějí ve středu. Obávají se zejména toho, že jejich pozdější diplom z plzeňských práv bude bezcenným kusem papíru.

„Mám strach, že až řeknu, že jsem vystudovala v Plzni, neseženu žádné zaměstnání. Žádné úplatky jsem přitom nikomu nedávala, na školu jsem byla přijata normálně a studuji poctivě,“ obává se například studentka čtvrtého ročníku.

Studentů se zastává i vedoucí katedry trestního práva Helena Válková, která na nepravosti na fakultě upozorňovala. „Musíme myslet zejména na těch 90 procent studentů, kteří zde studují podle pravidel. Kvůli nim bych byla nerada, aby plzeňská práva o své akreditace přišla,“ vyjádřila se Válková.

Mnoho výčitek sklidil od svých spolužáků i člen studentského senátu fakulty Martin Marek za to, že s médii otevřeně hovořil. Studenti dokonce sepsali petici, v níž požadují, aby Marek přestal hovořit jejich jménem. „Takových lidí je jen hrstka. Nyní už většina pochopila, že vina skutečně leží na bývalém vedení fakulty,“ uvádí k celé kauze Marek.