Parkování na Severním Předměstí je dlouholetý problém. „Ve všech domech by mohlo vzniknout až tři tisíce míst. Ani to ale stačit nebude. Přibývá rodin, které mají dvě i více aut,“ říká starosta prvního obvodu Jiří Uhlík.

Dům na Vinicích bude stavět společnost Els Real. „Stavba vyjde na 45 milionů korun. Máme územní rozhodnutí a budeme žádat o stavební povolení. Práce mají začít na jaře a skončí nejdříve po 12 měsících. Nejpozději ale chceme parkoviště zprovoznit v červnu příštího roku,“ uvedl předseda představenstva Els Realu Leoš Senjuk.

Garážová stání začne firma nabízet, jakmile získá stavební povolení. Metr čtvereční plochy vyjde na 17 200 korun. Nejčastější rozměr garáže je přitom kolem 16 m². K dispozici budou v omezeném množství, ale i větší stání nebo menší garáže pro motocykly. Společnost věří, že prostory prodá dobře. „Zatím všechny dosud postavené garáže na Lochotíně jsou buď prodané, nebo pronajaté. Když mají lidé peníze na auta, mají i na zajištění jejich bezpečnosti,“ říká Uhlík.

Els Real bude objekt provozovat i po prodeji garáží. Na jeho střeše totiž vznikne 95 míst, kde budou moci parkovat například návštěvníci zoo, plánovaného Pohádkového domu, obyvatelé Vinic nebo i lidé, kteří nejsou z Plzně. Cenu parkovného zatím firma neoznámila. Vinice patří ke čtvrtím, kde je největší nedostatek parkovacích míst. Zároveň jsou v rámci Plzně lokalitou, kde se auta často kradou nebo vykrádají. I v tom parkovací dům částečně pomůže.

„Bude tam kamerový monitorovací systém,“ doplnil Senjuk. Podle Uhlíka je mezi investory právě kvůli velké poptávce po chráněném parkování o výstavbu garáží zájem. Zastavěná už je jimi například část pozemku ve Studentské ulici nad barem Kartágo, kde se chystá i další výstavba. Další pak má následovat v Tachovské ulici.