„Potíže s parkováním mají zejména lidé ze sídliště. Proto jsme se rozhodli zrekonstruovat osypem zpevněnou plochu v Družstevní ulici, která už dříve jako parkoviště sloužila,“ vysvětluje starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec.

Plánují další parkoviště

Původní, spíše neoficiální stání, bylo rozděleno na dvě části a na jeho povrchu chyběla definovaná parkovací místa. „Plocha nyní bude jednolitá. Navíc parkoviště rozšiřujeme o jeden pruh, to znamená 16 míst navíc,“ uvádí starosta. Celkem tak vznikne 93 míst, z toho 46 residenčních. Rekonstrukce vyjde na pět milionů 200 tisíc korun, dvěma miliony vypomohla státní dotace. Hornobřízští budou moci parkoviště využívat zhruba od poloviny prosince. „Minulý týden jsme dodělali ve stejné ulici sedm parkovacích míst, z toho jedno pro invalidy. Do budoucna počítáme s dalším, také v okolí sídliště, zatím zvažujeme možnosti,“ dodává Šedivec. I tak je prý míst nedostatek, není totiž kde je vybudovat.

 

Stání vznikají při opravách silnic

Se stejným problémem se potýkají i v ostatních městech. „Tam, kde to jde, situaci řešíme. Během posledních dvou let mají řidiči k dispozici o 150 parkovacích míst více,“ říká starosta Nýřan Jiří Davídek. Vznikají průběžně při rekonstrukcích a výstavbách komunikací. Při rekonstrukci náměstí v letech 2000 až 2002 navýšili počet míst k stání pro motorová vozidla v Kralovicích. „Obecně je jich málo, víc ale pro motoristy udělat nemůžeme, nová stání není totiž kde vytvářet,“ vysvětluje starosta města Rudolf Salfický. Ve Stodě částečně vyřeší nedostatek parkovacích míst plánovaný průtah městem. „Kompletní rekonstrukce vozovky v délce 1,3 kilometru, od začátku města ze směru od Plzně po křižovatku za mostem na Chotěšov, začne už v příštím roce. Původní náklady byly Ředitelstvím silnic a dálnic vyčísleny na 35 milionů, podle projektu se stavba o 15 milionů prodraží,“ uvádí starosta Stoda Jiří Vlk. V rámci rekonstrukce přibudou právě parkovací místa a chodníky, které bude financovat město.