Vůz nešťastnice, který jiný šofér zablokoval, musí dokonce pomocí lana vyprostit soucitný kolega. Takový obrázek se v pondělí ráno naskytl všem, kdo mířili do Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně. Nestali se ale svědky žádné výjimečné situace, kalamitní stav tu je pravidelně každé ráno.

Své peklo si tu prožil i Milan Tokar z Tachova. „Čekal jsem s autem ve druhé řadě, kdyby někdo potřeboval vyjet, abych mu uhnul. Nakonec jsem se na volné místo dostal po dvou hodinách,“ řekl.

Půl hodiny zase trvalo parkování starším manželům z Horní Břízy. „Po parkovišti jsme ani nejezdili, nemá to cenu. Manžel zastavil a já jsem venku vyhlížela, jestli se někde neuvolní místo. Jezdíme na vyšetření pravidelně a problémy tu máme pokaždé. Vlakem ale jet nemůžeme. Manžel špatně chodí,“ vysvětluje starší paní.

Pořádně vyděšený byl z dění před nemocnicí Jiří Fiala ze Všerub na severním Plzeňsku. Křest ohněm v podobě parkování před lochotínskou nemocnicí zažil poprvé. „Je to tu opravdu strašné. Přivezl jsem holku k lékaři a teď na ni čekám. Jsem tu prvně a zaparkovat tady je peklo,“ posteskl si šofér postávající před vchodem.

Řidičům, kteří potřebují zaparkovat přímo u nemocnice, mnohdy prostě nezbývá než porušit pravidla. Někdy nechávají auta třeba i na zastávce autobusu. Strážníci jim ale ani za této situace nic neodpustí. Denně tu udělí zhruba tři pokuty, dalším šesti motoristům dají výzvu za stěrač a ještě rozdávají botičky. „Strážníci se řídí zákonem. U nemocnice na Lochotíně je největší problém s řidiči, kteří parkují na kruhovém objezdu. Tím totiž blokují průjezd autobusů MHD. Hlídky doporučují, aby lidé své auto odstavili u Gery a k nemocnici pak dojeli autobusem nebo přišli pěšky,“ uvedla mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová .

Možnosti parkování tady hned tak lepší nebudou. Nemocnice už několik let jedná s městem o postavení parkovacího domu, jenže plány nyní padly společně se záměrem postavit obchvat Roudné.

„Minimálně už osm let jednáme s městem o nutnosti vystavit zde parkovací dům. Je ale potřeba sehnat pro něj investora. Nemůže ho provozovat někdo s komerčním záměrem. Cena za parkování musí být pro pacienty přijatelná, rádi bychom ji zachovali na současných deseti korunách za hodinu,“ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Nyní je řada parkovacích míst zabraná staveništěm, kde se buduje onkologický pavilon. U něj prý parkování pro pacienty také bude, pro všechny ale nevystačí. Situace se navíc bude nadále ještě zhoršovat.

„S plánovaným obchvatem Roudné se budou muset kolem nemocnice postavit protihlukové bariéry, které zlikvidují další místa pro stání. Navíc se sem přestěhují i další oddělení z Bor a tím přibudou i pacienti. Jednání s městem sice pokračují, ale zatím se nic nerýsuje,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Jenšíková. Dodává, že nemocnice se stará o zdravotní stav pacientů. O technické věci by se mělo postarat město nebo kraj.

„Z peněz získaných z provozu nemocnice nic použít nemůžeme, jsou potřeba nové přístroje. Zanedbávat kvůli parkovišti zdraví pacientů nemůžeme. Proč se město, když se zde léčí více než polovina jeho obyvatel, o své občany nepostará?“ ptá se mluvčí. Předpokládané investice za parkovací dům odhaduje na 350 milionů korun.

Podle technického náměstka primátora Petra Runda (ODS) je řešení parkování u nemocnice v nedohlednu. „Parkovací dům jsme plánovali jako součást stavby obchvatu Roudné. Když se ale tamní občané proti němu neustále odvolávají, plán se odsouvá na neurčito,“ říká Rund. Podle jeho slov bude město o řešení problému s nemocnicí ještě jednat. Kde se ale najdou prostředky na stavbu parkoviště a zda vůbec, si zatím nikdo netroufá odhadovat.