Není kde zaparkovat? Tak to už není problém jen větších měst, ale začínají se s ním potýkat i menší obce na Plzeňsku. Například vedení Druztové se proto rozhodlo nechat přes léto vybudovat za bytovým domem vedle obchodu parkoviště pro 12 aut a místo na stání kontejnerů na separovaný odpad. Stavba vyjde obec celkem na 600 tisíc korun. Zaplatí je z vlastních zdrojů.

„Auta totiž parkují před úřadem a na parkovišti před prodejnou, kde pak nemohou zaparkovat zákazníci. Kontejnery na separovaný odpad jsou zase za prodejnou na parkovišti tělocvičny. Svozová firma je někdy nechá tak, že blokují několik parkovacích míst,“ říká starosta Druztové Roman Kohout s tím, že na novém parkovišti budou mít kontejnery přesně určené místo.

Nedostatek parkovacích ploch pociťují například i Vejprnice. „Máme tu ten problém také. I když jsou u nových bytovek parkoviště podle normy, nestačí. Je to ale o penězích a problém je i s pozemky. Lidi chtějí mít auto před domem a vidět na něj. Takže spíš vidím budoucnost v parkovacích domech. kde by se o ně nemuseli bát. Myslím, že i ve Vejprnicích bude v budoucnosti možné parkovací dům postavit. Dřív se také zdálo, že nebudeme lítat a létáme běžně,“ konstatoval starosta Vejprnic Petr Váchal.

Kryté plochy pro své vozy si přejí i obyvatelé Zbůchu. „Parkoviště nám zatím postačují, ale lidé volají po garážích. Pokud to bude možné, rádi bychom jim vyšli vstříc, takže hledáme volná místa,“ sdělil starosta Zbůchu Jiří Hájek.

Obce, ve kterých je hojný turistický ruch, jsou na tom s parkováním lépe. Příkladem jsou Nebílovy nebo Šťáhlavy. Ovšem i tady platí, že člověk nesmí být líný dojít si kus pěšky. „Někteří lidé nesou těžce, že od stavby kruhového objezdu přišli o tři stání. Ale podle mě je tady v obci možností zaparkování dost. A na parkovišti pro návštěvníky Kozlu je také volno,“ říká starosta Šťáhlav Václav Štětina. „Jediný problém je, když je na zámku nějaká akce. To se parkování v obci naplní, protože se lidem nechce pěšky. Ale před obcí je půlhektarové parkoviště a u zámku placené a ta se nenaplní nikdy,“ uvedl k tomu i starosta Nebílov František Karl.