Dům postaví soukromá společnost zhruba za čtvrt miliardy korun a město jí ho pak bude příštích 19 let splácet. Zaplatí zhruba o 100 milionů korun navíc. Radnice si však bude určovat, jak vysokou taxu za parkování tu řidiči zaplatí a bude tyto příjmy inkasovat. „Veškerá stavební rizika ponese dodavatel,“ připomněl technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) s tím, že jde o tzv. PPP projekt, který je prvním svého druhu v republice a znamená propojení veřejných a soukromých peněz.

Kromě parkovacích kójí bude mít Rychtářka 1600 čtverečních metrů komerčních ploch, jejichž využití však město neovlivní. „Nebude tu kasino, herní automaty ani nic podobného,“ ujišťuje Rund s tím, že se tu nabízí například autoservis.

ODS vládnoucí na plzeňské radnici slíbila před komunálními volbami před čtyřmi lety městu zhruba 2,5 tisíce nových parkovacích míst a uvažovalo se o stavbě několika parkovacích domů. Postupně ale plány padaly a také Rychtářka ze zmenšila z nejdřív plánovaných více než 800 míst na polovinu. „Sliby jsme nesplnili na sto procent, ale jsem spokojený s tím, že se daří parkování v centru města lépe organizovat,“ podotkl k tomu místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko.

V Plzni začala fungovat městská společnost Parking Plzeň, která hlídá zejména to, aby řidiči na vyhrazených stáních skutečně platili do automatů, jinak jim je vozidlo odtaženo. „Každý měsíc teď vybereme na parkovném asi dva až tři miliony korun,“ potvrdil Rund. Uvedl, že západočeská metropole má nyní zhruba tisícovku placených parkovacích stání.

Radnice chce ve spolupráci s Parking Plzeň navrhnout novou parkovací mapu města s různě vysokými taxami za stání. „Například v centru by mohla stát první hodina dvacetikorunu, druhá by už byla dražší, třeba za padesát korun,“ naznačuje Rund taktiku, jak donutit řidiče neblokovat celý den místa především v historickém jádru Plzně. Pravděpodobně v září by měli nové taxy schvalovat zastupitelé.

S výstavbou parkovacího domu zaniká na Rychtářce jedno z posledních neplacených parkovišť v centru. Zrušeno bude i stání na tzv. cirkusplace v Jízdecké ulici, kde by se mělo začít se stavbou nového plzeňského divadla.