I když parkovací objekt v DEPO2015 je v pořadí realizace asi nejdál, bude zajímavý. „Prověřujeme možnost vybudovat ho pod zemí,“ potvrdil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Podle něj se teď ověřuje nákladnost stavby. „Studie z roku 2012 tu počít s pozemním parkovištěm i parkovacím domem. Zjišťujeme, kolik by to stálo,“ dodal Šindelář.

Šéf magistrátního odboru investic Pavel Grisník řekl, že parkovací dům by měl být zakopán tři patra dolů pod zem. To je samozřejmě mnohem dražší varianta než stavět na povrchu a navíc jde o prostor ekologicky zatížený dlouholetým stáním dopravní flotily Plzeňských městských dopravních podniků (PMD). „Odstranění ekologické zátěže by stálo mezi 15 až 20 miliony korun,“ poznamenal Šindelář.

Naopak nejblíže k realizaci, pravděpodobně v roce 2020, jsou parkovací domy u městského bazénu na Slovanech a u nákupního centra Luna na Borech. V posledním z nich se původně počítalo s tzv. zakládacím systémem parkování aut, který by sám rovnal vozy do útrob objektu a řidič by tam vůbecnezajížděl. „Sešlo z toho, u Luny by měl stát klasický parkovací nadzemní parkovací dům,“ potvrdil Grisník.

Parkovovací objekt Světovaru by měl stát v areálu, kde hodlá radnice stavět nový městský archiv a budovat tu robotické centrum.

Parkování by tu ale mohlo sloužit také zaměstnancům nové tramvajové vozovny, kterou hodlají poblíž stavět dopravní podniky. Současné tramvajové depo na Světovaru je už ve špatném technickém stavu.

Kde vyrostouU Luny na Borech
U městského plaveckého bazénu na Slovanech
Na Světovaru
V DEPO2015