Česko se v pondělí probudí do jiného světa. Nejzásadnější změnou v nově vyhlášených opatřeních, která platí od pondělí 1. března po dobu tří týdnů, je razantní omezení pohybu. Lidé bez povolení nesmějí cestovat mezi okresy.

V Plzni vznikla paradoxní situace. Na severním okraji města stojí hypermarket Globus, který využívají zejména Plzeňané. Jenže stojí na katastru Chotíkova, a spadá tedy do jiného okresu. „V Globusu tak mohou nakupovat jen lidé z Plzně-severu a v těchto hodinách řešíme, jak jej zpřístupnit i občanům města Plzně. Věc řešíme i se státními orgány a policií,“ vysvětlil primátor Plzně Martin Baxa v nedělním večerním on-line vysílání a vyzval, ať Plzeňané v této souvislosti sledují sociální sítě města.

Večer ale ministr vnitra udělil Globusu výjimku. "Na základě výjimky ministra vnitra mohou v obchodním centru Globus nakupovat od zítřejšího dne obyvatelé severního Plzeňska i Plzeňané," informovala policie. Ministr vnitra v neděli ve večerních hodinách udělil výjimku z omezení pohybu a pobytu osobám s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území Plzně, kteří tedy mohou za účelem nákupu a služeb též do katastrálního území obce Chotíkov. V praxi to tedy znamená, že toto nákupní centrum mohou využívat pro nákupy lidé ze severního Plzeňska i z Plzně.

Možné uzavření Globusu pro Plzeňany vyvolalo zejména ze strany občanů Severního Předměstí velký rozruch. „Takovou nelogičnost mi rozum nebere. Do Globusu chodím téměř denně, mám ho za barákem pár minut chůze. A teď už mě tam nepustí? To je opravdu bizarní situace,“ řekla Deníku jedna z obyvatelek plzeňské Košutky.

Vedení města Plzně už v pátek večer přistoupilo k uzavření tří velkých sportovišť – Božkovského ostrova, Škodalandu a Škoda sport parku. „Se starosty městských obvodů jsme se ale při sobotním jednání shodli, že nebudeme uzavírat dětská hřiště,“ upozornil Baxa.

Plzeň, Bolevecký rybník, pláž Ostende.
FOTOGALERIE: Plzeňané zůstávají doma. Bolevák je poloprázdný

Vjezdy do krajské metropole budou od pondělí hlídány policisty. „Na všech vjezdech do Plzně budou hlídkovat policisté spolu s vojáky a cizineckou policií a budou provádět namátkové kontroly. Cestovat mezi okresy lze za prací, za lékařem a ze závažných důvodů i za příbuznými,“ uvedl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký.

Při každém opuštění okresu bude zapotřebí mít s sebou formulář, lidé ho naleznou na webových stránkách ministerstva nebo i města Plzně. „V oblasti bezpečnosti budeme spolupracovat s neziskovými organizacemi. Chceme důsledně kontrolovat dodržování opatření u lidí bez domova. Naším cílem také je, aby firmy – především na Borských polích – aktivně testovaly své zaměstnance, a eliminovali tak šíření nákazy koronavirem,“ dodal Zrzavecký.

Lidé v Trutnově. Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Nová přísnější opatření. Jak je to s volným pohybem či respirátory

S uzavřením okresů se už o víkendu trápili lidé po celém kraji. Rostislavu Ludvíkovi, který žije v Trpístech na Tachovsku, přinese uzavření komplikace především byrokratické. „Jsem zedník a mám rozdělané bytové jádro v Nýřanech, tedy v sousedním okrese. A další byt děláme až ve Špičáku na Šumavě. Musel jsem narychlo zařizovat s klienty veškeré smlouvy o dílo, abych je mohl s čestným prohlášením předkládat při cestách za prací. A to samé další tři kluci, kteří se mnou dělají,“ řekl Ludvík.