Důvodem zrušení padesátikorunové bankovky byly náklady spojené s jejím používáním. „V porovnání s mincemi stejné hodnoty jsou výrazně vyšší,“ uvedl člen bankovní rady a vrchní ředitel České národní banky (ČNB) Pavel Řežábek. Zatímco mince mají životnost desítky let, bankovky je nutné obměňovat průměrně každé tři až čtyři roky.
Ti, kterým padesátikorunové bankovky zůstanou doma i po 1. dubnu, si je mohou až do 31. března příštího roku vyměnit na pobočkách ČNB a komerčních bank po celém Česku. Pobočky ČNB je pak budou měnit ještě pět let. „Za výměnu papírových padesátikorun nemohou být účtovány žádné poplatky,“ uvedl Řežábek.
I v několika obchodních centrech vyjdou lidem vstříct a papírové padesátikoruny bude přijímat i nadále. „U nás mohou zákazníci s touto bankovkou zaplatit nákup ještě dalších šest měsíců,“ tvrdí mluvčí Kauflandu Michael Šperl.
Lidem se ani nevyplatí jít s bankovkou místo do banky za numismatiky. Její sběratelská hodnota se totiž jen tak nezmění. „S padesátikorunami se obchoduje již delší dobu, takže teď nepočítáme s nějakým větším zájmem sběratelů. Vykupujeme ji většinou za její cenu, tedy za padesát kroun,“ říká plzeňský filatelista a numismatik Petr Sova. Sběratelé mají podle něj zájem o nejstarší série, jejich prodejní cena se může vyšplhat až na 80 korun.
Nyní má Česká republika již jen šest druhů papírových bankovek.