„Pro studenty to znamená jen to, že přijdou na své škole na studijní oddělení a přiloží Plzeňskou kartu ke čtečce,” vysvětluje Milan Šot z PMDP. Speciální program v počítači už sám následně porovná data se seznamem žáků a do dopravních podniků pošle potvrzení o studiu. „Do hodiny je v naší databázi a pak si lze koupit kupon třeba v samoobslužné zóně,” dodává Šot.

Ještě pohodlnější nakupování bude prý možné ještě koncem tohoto roku, dopravní podniky totiž plánují spustit tzv. e-shop. „Veškeré časové kupony bude možné koupit přes internet. Lidé za ně zaplatí převodem z účtu nebo elektronickou platbou,” upřesňuje Šot.

Podobný systém funguje od loňského roku na Západočeské univerzitě v Plzni, dopravní podniky chtějí elektronická potvrzení zavádět i na dalších plzeňských školách. „Pro zkušební provoz jsme namátkově oslovili několik škol, teď tuto službu nabídneme všem,” plánuje Milan Šot, který na projektu pracuje. Do poloviny příštího roku by výhody elektronického potvrzení o studiu mohli využívat všichni plzeňští středoškoláci, v plánu je i rozšíření do okolí Plzně.

Zapojené školy

SOU elektrotechnické Plzeň
ISŠ živnostenská
Hotelová škola Plzeň
Střední škola informatiky a finančních služeb Plzeň
SOŠ obchodu, užitého umění a designu Plzeň
VOŠ a SPŠ elektrotechnická Plzeň
Církevní gymnázium Plzeň