Zelená střecha s relaxační zónou se na panelovém domě naproti poliklinice na Slovanech začne budovat na jaře letošního roku. Hotovo by mohlo být už v červnu.

„Projekt jsme plánovali asi dva roky. Původní záměr z roku 1963 počítal s budováním střechy jako pobytové, nikdy však k tomuto účelu nesloužila. Při poslední rekonstrukci nás napadlo vytvořit na střeše zeleň, která zlepší mikroklima v bytech,“ řekl předseda společenství vlastníků Petr Linhart. Výhledově uvažují obyvatelé domu i o možnosti využití zbylé dešťové vody. „Zelená střecha lépe zadrží srážkovou vodu a omezí její odtok. Do budoucna bychom proto rádi vodu, kterou střecha nezachytí, a která poté končí v kanalizaci, použili zpět na zavlažování,“ vysvětlil.

Více než třetinu střechy o celkové ploše 1200 metrů čtverečních bude pokrývat zeleň. Suchomilná vegetace zaujme asi 400 metrů čtvereční. „Zhruba 300 metrů čtverečních pak pokryje dlažba na terčích umožňující pohodlný pobyt obyvatel domu,“ informoval náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule s tím, že jde o výjimečný počin. „Zelená střecha je moderním a funkčním způsobem izolace a v Plzni bude vůbec první takto realizovanou střechou na panelové zástavbě,“ uvedl.

Na střeše by chtěli vlastníci bytů vybudovat také lavičky a záhony pro pěstování zeleniny. „Je možné, že tam vznikne i pískoviště pro děti,“ popsal Linhart. V současnosti probíhají na střeše demoliční práce, nové zateplení a hydroizolace. Celkové náklady rekonstrukce jsou vyčíslené na 6,9 milionu korun. Na projekt přispěje město Plzeň částkou 615 tisíc korun, zbytek uhradí společenství vlastníků. „Pro tento typ projektu, tedy pro vybudování zelené střechy na bytovém domě, neexistuje žádný dotační titul. Jako společenství vlastníků jsme si proto museli vzít pětimilionový úvěr, který splatíme tak za deset let. Na zelenou střechu také částečně padnou naše úspory,“ uzavřel Linhart.