Rozhodnuto, odklepnuto! Město25. 9.prodalo dva vchody panelového domu ve Strážnické ulici na Vinicích. Ve veřejné soutěži dala nejvyšší nabídku firma PS Trans, která nabídla městu 24,5 milionu korun.

„Do soutěže se přihlásily tři pražské firmy. Jsem rád, že soutěž proběhla úspěšně. Je jen dobře, že se konečně podařilo vyřešit problém, který se táhl několik let,“ komentoval „tendr“ městský radní Vladimír Tichý.

Radnice se tak konečně „zbavila“ problémového domu, ve kterém město dlouho neřešilo situaci s dlužníky a resty nakonec narostly na hrozivých osm milionů. Městská rada navrhovala na jaře odprodej domu soukromému subjektu, zastupitelstvo nakonec v květnu tuto možnost odsouhlasilo za vyvolávací cenu 24 milionů. Z toho 16 milionů korun byla cena domu a osm milionů „dělaly“ právě dluhy. „Prodej domu jsme dlouhodobě podporovali. Věříme, že nyní dojde ke stabilizaci celé lokality a vývoj se pohne k lepšímu,“ vyjadřuje stanovisko prvního městského obvodu místostarosta Jan Husák.

Podle nájemníků domu už před soutěží obcházeli zájemci dům a sondovali situaci. „V pondělí tady byli lidé, kteří tvrdili, že soutěž nejspíš vyhrají, a upozorňovali nás, že do roka chtějí mít dům prázdný,“ tvrdí Mária Tišerová. O jakou firmu jde, ale nevěděla. „Je předčasné vynášet soudy, uvidíme, jaký záměr bude kupec realizovat. Klientům budeme i nadále k dispozici, doufám, že ukvapeně nepodepíší nějaké nevýhodné smlouvy,“ připomíná ředitel plzeňské pobočky Člověk v tísní Tomáš Hirt.

Organizace se problémovým domem dlouhodobě zabývala a několikrát kritizovala postup města.. Stanovisko vítězné firmy PS Trans se nám nepodařilo získat, šéf firmy František Koranda je totiž na dovolené. PS Transu bude dům patřit ve chvíli, kdy podepíše smlouvu a hlavně – doplatí vysoutěženou cenu. Podle radního Tichého by dům měl změnit majitele do konce listopadu.