„Data jsem získal před měsícem od kolegy. Jsou nejspíše z personálního oddělení. Usoudil jsem, že stížnost řediteli továrny z pozice zaměstnance by nebyla rozumná. Předejte je proto příslušným institucím za mě,“ vysvětlil držitel údajů, proč data poskytl Deníku.

Jedná se o 16 tabulek a jeden průvodní dokument. V tabulkách je přibližně 1800 jmen včetně nejvyšších manažerů. Lze například zjistit, kteří z nich berou mzdu přes sto tisíc korun měsíčně, kde bydlí a jaké mají vzdělání. To samé se píše i u řadových zaměstnanců. Například JK je operátorka na lince, má střední odborné vzdělání a má základní mzdu 9050 Kč. Každý se může dozvědět, kdy do firmy nastoupila, kde bydlí a jak je přesně stará.

Generální manažer společnosti Panasonic AVC Networks Pavel Ratislav byl únikem dat překvapen. Na možný problém prý byl upozorněn už v pátek. Netušil však, jak je závažný. „Jedná se o údaje, které má k dispozici šest až sedm pracovníků firmy, včetně mě, hlavního informatika a mzdových účetních. Myslím si, že je někdo vytáhl z počítačů bez jejich vědomí,“ uvedl Ratislav s tím, že se jedná o krádež. „Podám trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekl.

S kolegy připustil, že by se mohlo jednat o útok jiných lidí ve firmě proti současnému vedení. „Ten člověk nechtěl, aby se věc řešila. Chtěl vyvolat skandál. Musí ale počítat s tím, že následky ponese především on. Přes něj data unikla a on porušil vnitřní směrnice firmy i zákon na ochranu osobních údajů,“ dodal Ratislav.

Potvrdil to Úřad pro ochranu osobních údajů (UOOU) a policie, která ihned začala případ prošetřovat. „Každý, ke komu se dostanou podobným podivným způsobem choulostivá data, je povinen to oznámit policii. Když to neudělá, nebo je dokonce předá dál, vystavuje se nebezpečí stíhání,“ uvedl mluvčí plzeňských policistů Jaroslav Ibehej.

Fyzické osobě za to hrozí pokuta až ve výši pěti milionů korun. Právnická osoba, když si nedokáže data uhlídat, může zaplatit až deset milionů korun. „Nejvyšší pokuta, která byla dosud v Čechách udělena, je 3,5 milionu,“ uvedl Jan Folda z tiskového oddělení UOOU.

Únik dat naštval i řadové zaměstnance firmy. Nevadí jim, že se dostalo ven, kolik berou oni nebo manažeři. „Štve mě, že může kdokoli vidět moje rodné číslo a vědět kde bydlím. To se přece dá zneužít,“ říká dělník, který se představil jako Roman.

Podle Lubomíra Válka, jehož firma obchoduje s osobními údaji, ale nejsou popsaná data nijak hodnotná. „Zasilatelské firmy nebo pojišťovny si taková data kupují, ale musí se jednat o legálně získané informace. Protizákonně získané údaje by měly význam, pokud by se jednalo o nějaký ucelený soubor, například o kompletní databázi zubařů nebo výrobců vín. Pokud jde o seznam zaměstnanců nějaké instituce, musela by to být například policie nebo BIS, popřípadě firma, která se zabývá výzkumem či vývojem. Údaje o dělnících třeba v Panasoniku se nedají nijak zneužít,“ vysvětluje Válek.