S návrhem na umístění takzvaných Stolpersteine se obrátilo na plzeňskou radnici občanské sdružení HUMR, které v minulosti uspořádalo a vydalo sborník Spolužáci, jenž mapoval osudy židovských studentů gymnázia na Mikulášském náměstí za druhé světové války.

Osazení patnácti kamenů zajistí Správa veřejného statku dne 28. října 2012 v těchto ulicích: Bendova 5, Klatovská 83, Klatovská 140, Rooseveltova 3, sady Pětatřicátníků 6 a Schwarzova 50. Město přispěje na projekt částkou 45 tisíc korun. O částce dnes informoval informační server města Plzně.

Stolpersteine, jak je pamětní kámen nazván, je složenina německých slov stolpern (klopýtnout) a stein (kámen). Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým z kamenů skrývá a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi. Naopak nutí zastavit se a sklonit se před obětí, jejíž jméno je na kostce vyraženo. Jde o dlažební kostku velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky. Každý kámen je pevně vsazen do okolního povrchu tak, aby nevyčníval.

Nápad na jednoduché připomínky zmizelých sousedů měl umělec Gunter Demnig z německého Kolína, který svůj projekt začal realizovat už v roce 1996. Mezitím vzrostla poptávka i za hranicemi Německa, například v Rakousku, Maďarsku a Nizozemsku.

V České republice byly kostky poprvé umístěny na pražském Josefově v roce 2008. Postupně docházelo k jejich instalaci i v dalších městech jako například Kolíně, Ostravě, Brně, Neratovicích nebo Třeboni.