Pamětní místo, na kterém bude Viktoria Plzeň připomínat největší klubové legendy, stojí nově u stadionu ve Štruncových sadech v Plzni. Památník, který se skládá ze tří oblých betonových stěn, vznikl na místě bývalé Brány borců a připomíná i milníky historie sportovního areálu.

Včera před zápasem s Jabloncem uvedla Viktoria na tzv. Pamětní místo prvních jedenáct fotbalových legend včetně Františka Plasse či Pavla Horvátha. V následujících létech přibudou plakety s dalšími jmény.

„Brána borců, to byla jedna z prvních věcí, která se mi po příchodu do Plzně zaryla do paměti. Jsem rád, že se stadion proměnil do takhle krásného stánku. Je to nádhera,“ říkal na včerejším slavnostním otevření Pavel Horváth, jedna ze čtyř přítomných legend. „Jsem rád, že se dostalo na všechny kluky, kteří v his-torii Viktorky něco znamenali,“ usmíval se na vedle stojící legendy Františka Plasse, Zdeňka Michálka a Ivana Bicana.

„Je dobře, že o nás i současná generace ví. Viktorce přeju, aby jí stále zůstalo tolik fanoušků, kteří jí drží palce,“ doplnil ho František Plass, jenž neskrýval dojetí.

Stavba stála 1,87 milionu korun a budovala se čtyři měsíce. Pamětní místo vybudovalo město Plzeň. „Na třech stěnách po obvodu se zobrazují různé části klubového sportovního života. Fanoušci historie současnost, respektive fanoušci klub hráči,“ vysvětlil první náměstek primátora Roman Zarzycký.

Betonové stěny jsou osazeny perforovaným plechem. Větší otvory znázorňují městský znak, logo klubu, které je použité na fasádě nového stadionu, a obrys původní Brány borců jako symbolu fanouškovské základny. Menší otvory umožňují postupné osazování kovových destiček. „Stavba nemá finální podobu, ale naopak tvoří jen rámec pro budoucí doplňování a změny. Místo začne žít svým vlastním životem a ideálně by mělo sloužit nejen jako prostor pro vzpomínky, ale také jako místo setkávání a plánování budoucích akcí,“ vysvětlil autor návrhu architekt Daniel Němeček.