Antonína Burdu nacisté věznili a v únoru 1944 zastřelili ve Waldheimu. Aloise Černotu popravili v květnu v Drážďanech. Josef Kočárek spáchal v srpnu téhož roku sebevraždu v Terezíně a František Pytlík zemřel v září na následky věznění v Buchenwaldu.

Všichni pracovali ve Škodových závodech a jde jen o zlomek zaměstnanců, kteří nepřežili druhou světovou válku. Umírali jako odbojáři i oběti spojeneckých náletů na Plzeň a od úterý je připomíná Památník u páté škodovácké brány. Na objektu z oceli pokryté rzí je 398 jmen.

Debata s prezidentskými kandidáty na ZČU
Zklamání favoritů i úspěch muže bez titulů

V areálu Škodovky bylo v minulosti několik pamětních desek padlých zaměstnanců, ale ne všechny se dochovaly, každá byla jiná a proto padla volba na úplně nové dílo.

Památník zaplatila Nadace Krsek Foundation Martiny a Tomáše Krskových. „Každý z nás se někdy v životě dostane do situace, kdy se musí rozhodnout, jestli udělá oběť v zájmu dobré věci. Připomínka těch, kteří byli ochotni udělat oběť nejvyšší, je pro nás pro všechny velice důležitá,“ řekl Tomáš Krsek.

Hejtman Josef Bernard řekl, že památník obětem druhé světové války byl pro Škodovku do letoška dlouho nesplacený dluh, primátor Martin Zrzavecký ocenil připomínku hrdinů i to, že památník vyrobili nástupci těch, o které se jedná, tedy současní škodováci.