Novinkou, kterou připravil zámek Kozel, je takzvané venkovní obřadiště. „O svatby v exteriéru je velký zájem. Pro letošek jsme tedy připravili speciální svatební mobiliář – tři obřadní sloupy stojí vedle zámecké jízdárny, za nimi jsou sloup. Je to ovšem varianta jen pro příznivé počasí. Pokud by mělo pršet, budou se obřady konat jako obvykle v kapli,“ řekl správce zámku Karel Bobek.

Svatebčany už vyhlížejí také na severoplzeňském zámku Rochlov. „Jednu svatbu máme zamluvenou na červen, další zatím na září. Obřad se u nás může konat v zámecké kapli nebo v areálu před křížem. Letos žádné novinky připravené nemáme, ale do budoucna budeme svatebčanům nabízet i ubytování v bývalém domě sládka, z něhož se stane penzion,“ uvedla za zámek Jitka Ždychová.

Na nevěsty a ženichy se ale chystají také například v klášteře v Plasích, na zámku v Manětíně nebo na zámeckém statku Býkov.

Podle Davida Růžičky z plzeňského památkového ústavu nemívají hrady a zámky nouzi ani o netradiční svatby. Na vodním hradu Švihov se lidé vdávali a ženili v husitských kostýmech. „Na čím dále oblíbenějším zámku v červeném Poříčí šla nevěsta při jedné svatbě dokonce bosá, zatímco ženich měl na sobě lněnou košili,“ popsal Růžička.

Hrady, zámky a kláštery Plzeňského kraje se představí také na svatebním veletrhu, který dnes začíná v Plzni. „K vidění bude například nádherný svatební kočár ze zámku v Manětíně nebo skvostné svatební saně z Horšovského Týna, obojí poseté květinami,“ dodal Růžička.