Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkáři chtějí prelaturu nazpátek

PLASY - Velké finanční ztráty, horší podmínky pro průvodce i kastelána, znemožnění zprovoznění nového prohlídkového okruhu. Památkáři, kteří pečují o klášter Plasy, mají obavy, co všechno přinese rozdělení jeho areálu.

4.11.2008 1
SDÍLEJ:

Budova prelatury kláštera PlasyFoto: www.klaster-plasy.cz

Některé z budov, které dosud spravoval Národní památkový ústav (NPÚ), byly totiž v pátek převedeny na Národní technické muzeum (NTM). To je plánuje využít především pro ojedinělý projekt Centrum stavitelského dědictví.

Problém nastal , když NTM kromě dohodnutých objektů pivovaru, mlýna, domu sládka, hospodářského dvora a sýpky získalo také budovu prelatury. Památkáři na toto rozhodnutí reagují rozhořčeně. Začali dokonce sepisovat petici určenou ministru kultury Václavu Jehličkovi, který o rozdělení areálu rozhodl.

S prelaturou měli památkáři podle plaského kastelána Pavla Duchoně do budoucna plány. „Chtěli jsme z ní udělat samostatný prohlídkový okruh zaměřený na Metternichy, klášter o něj usiluje přes 13 let. Když je ale prelatura ve správě technického muzea, nepůjde to,“ řekl Duchoň.

V prelatuře se také nachází kastelánův byt a zázemí pro průvodce. Byt je rok starý a potřebný, stejně jako průvodcovská ubytovna. Zaměstnancům kláštera prý ale hrozí, že se budou muset vystěhovat. „I když mě ředitel technického muzea uklidňoval, že rozhodně nehodlá měnit účel prelatury, zajímalo by mě tedy, proč ji vlastně chtějí,“ dodal kastelán.

K protestu proti rozdělení areálu se do včerejška připojilo přes 320 podpisů z různých koutů Plzeňska, republiky i zahraničí. „Petice ale v žádném případě není zaměřená proti projektu Centra stavitelského dědictví. Jen nechápeme, proč si pro něj muzeum vybralo spolu s několika nepoužívanými prostorami právě prelaturu – nejreprezentativnější budovu z celého areálu, o kterou dosud ani náznakem zájem neprojevilo,“ dodal Duchoň.

„Pokud se nepodaří s novým nabyvatelem dohodnout, hrozí mimo jiné také zrušení prohlídkového okruhu sýpka. To by rovněž přineslo pokles příjmů památky a ztrátu kolem 40 až 50 tisíc korun za sezónu,“ doplnil David Růžička, památkář pověřený propagací. Památkáři doufají, že se jim a muzeu podaří najít společnou řeč – obě organizace spadají pod ministerstvo kultury.

Ředitel NTM Horymír Kubíček tvrdí, že nikoho vyhánět rozhodně nehodlá. „Správce objektu ani průvodci o své zázemí nepřijdou. Stejně tak chystáme i prohlídkové trasy prelatury – buď ve spolupráci s památkáři nebo sami, to se ještě uvidí. Návštěvníky ani nikoho jiného o tyto prostory ale neochudíme,“ konstatoval Kubíček.

S tím, že byla na NTM prelatura převedena, ředitel souhlasí. „Díky tomu, že se stane součástí projektu, se ji podaří zrekonstruovat – stejně jako ostatní budovy – za peníze z Integrovaného operačního programu,“ pokračoval.

V rámci Centra stavitelského dědictví má v bývalém pivovaru vzniknout studijní depozitář se sbírkou historický stavebních materiálů, v hospodářském dvoře stavebně řemeslná huť a konferenční centrum. S čím se tedy počítá pro prelaturu? „Část jejích prostor bude sloužit výstavám, část pro ubytování. A právě díky výstavám se prelatura stane pro návštěvníky také zajímavější,“ dodal Kubíček.

S jeho názorem souhlasí také mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. „Odborné těžiště centra bude v pivovaru a hospodářském dvoru, konvent je a zůstává zázemím NPÚ. Pokud jde o prelaturu, tento rozlehlý objekt je třeba plně a co nejlépe využít. Je důležitý i pro zamýšlenou spolupráci s vysokoškolskou institucí při otevření nového studijního oboru, který souvisí s náplní centra,“ míní mluvčí. „Další úzká spolupráce s NPÚ v místě je však žádoucí a počítá se s ní. Nikdo rozhodně nebude z areálu před rekonstrukcí vyhazován a jsme přesvědčeni, že se jistě najde dohoda o společném využívání i po rekonstrukci,“ podotkl.

Veškeré informace o důvodech, které památkáře vedly k sepsání petice, najdete na stránkách petičního výboru http://plasy.kub.cz/.

Autor: Pavel Korelus

4.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení