„Jedná se o deváté stanoviště, kde jsou palety ukázány veřejnosti," uvedla autorka projektu Jana Vacková. Výstava na Americké třídě potrvá do konce října, poté se přesune do plzeňské budovy Českého rozhlasu, kde se 28. listopadu uskuteční dražba . „Už teď se hlásí lidé, že by měli o některé palety zájem," pochlubila se Vacková. Vyvolávací cena palety bude tři tisíce korun, zájemci jsou prý však ochotni zaplatit i více.

Barokní varhany  • Varhany v kostele svaté Barbory v Manětíně pocházejí z roku 1721, jejich autorem je přední český varhanář Leopold Spiegel, jsou pravděpodobně jediným nástrojem dochovaným v původní podobě.
• Do sbírky na jejich opravu může přispět každý. Více informací na www.svetpodlejakuba.cz.

Jana Vacková spolupracuje se sdružením Svět podle Jakuba, které se snaží získat peníze na opravu Spiegelových varhan v kostele svaté Barbory v Manětíně už čtyři roky. „Na projektu Probuzení Barbořiných varhan jsme začali pracovat poté, co jsme se dozvěděli o jejich špatném stavu," vysvětlil Marek Roštík ze sdružení Svět podle Jakuba.

Celkem by se na jejich opravu potřebovalo pět milionů. „Z předchozích projektů máme zatím asi 90 tisíc, po dražbě palet začneme varhany postupně opravovat," popsal Roštík.

Projekt má podle něj velmi pozitivní zpětnou vazbu. „V Mariánské Týnici prý byly palety nejnavštěvovanější výstavou," uvedl Roštík s tím, že i z ostatních míst, kde byly palety vystavovány, se jim dostává samé chvály.

Každou paletu pomaloval jiný výtvarník, zapojil se například i Jiří Suchý nebo Jiří Slíva. „Každá z nich je naprostý originál, umělci navíc nebyli tematicky omezeni, a na paletu si tak mohli vytvořit, co chtěli," dodal Roštík. Spojuje je pouze to, že díla byla vytvořena pro dobrou věc.

Andrea Pánková