Šedesátiletá žena dokonce skončila v nemocnici. Odpoledne se na ní zřítil zledovatělý sníh ze střechy domu na Americké třídě v Plzni. „Pacientka utrpěla otřes mozku a stěžovala si také na bolest zad. Zmrzlý sníh na ni totiž spadl zezadu. Nyní je v péči lékařů chirurgie plzeňské fakultní nemocnice,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková.

Zledovatělé masy sněhu napáchaly v pondělí i škody na majetku. Hned pět zaparkovaných aut poškodil led, který dopoledne padal ze střechy Krajského soudu v Dominikánské ulici v centru Plzně. Přilehlé chodníky a parkovací místa museli policisté ohradit páskou do doby, než hasiči odstranili další led a rampouchy. Událost nyní vyšetřuje policie. Zodpovědnost zřejmě ponese správce budovy soudu.

Uzavřený byl kvůli padajícímu ledu i chodník v Pražské ulici, další auto poškodil led ve Skrétově ulici před Krajskou hygienickou stanicí. Led a sníh ze střech odstranili hasiči, kteří kvůli tomu vyjížděli zhruba třicet krát. Zasahují pouze v případech, kdy je bezprostředně ohroženo zdraví nebo majetek lidí. Majitelé domů, kteří chtějí sníh odstranit preventivně, se musí obrátit na specializované firmy. „Nezastavili jsme se celou neděli. Sníh a led jsme sundavali až do půl desáté večer. V pondělí to bylo něco podobného, odstraňovali jsme sníh například z budovy zastávky Českých drah na Borech,“ popsal šéf společnosti Plošiny Plzeň Svatopluk Čech. Na jeho firmu se prý obrací zejména majitelé činžovních domů. Cena je pohyblivá. Většinou se ale zákazníci vejdou do dvou tisíc korun.

Sníh a led klouzající po střechách domů k zemi zřejmě brzy zaměstná i řadu právníků. Vymáhání škody, například za zničené auto nebo úraz, totiž může být velmi komplikované, a to i v případech, kdy majitel domu upozorní na nebezpečí informační tabulkou. Pokud něco spadne ze střechy, odpovídá za to právě majitel domu. „V občanském zákoníku se říká, že každý je povinen počínat si tak, aby škodě zabránil. Nejvyšší soud ČR ale potvrdil, že to lze splnit tím, že sníh ze střechy odstraním, ale i tak, že na možnost pádu sněhu upozorním. To lze jistě provést například tabulkou. Někteří právníci ale tvrdí, že odpovědnosti za pád sněhu ze střechy se tabulkou nelze zbavit,“ říká plzeňský advokát František Koranda. Dodává, že každý případ by měl být posuzován dle konkretní situace.