Nepříjemně skončila v pondělí večer procházka se psem pro Plzeňanku Petru. „Když jsme šli Sladovnickou ulicí na Světovaru, šlápla jsem do díry v chodníku. Nohu jsem tam měla až po koleno. Když se mi ji podařilo vyndat, zjistila jsem, že jsem se o něco bodla. Později mi navíc rána začala mokvat,“ popisuje událost Petra.

Otvor v zemi nebyl podle mladé ženy nijak označený a navíc ho zakrýval sníh, takže ho ve tmě nebylo vidět. „Chystám se s tím jít k doktoru. Podle toho, jak to dopadne, zvážím, jestli si na obvodě zažádám o odškodnění,“ dodává Plzeňanka. Během letošní zimy si u čtyř největších plzeňských obvodů o náhradu škody za úraz zažádalo už více než šedesát lidí, nejvíce zatím na centrálním obvodu, kde jich evidují 24. Úředníci všech čtyř obvodů se shodují, že s žádostí uspěje téměř každý.

Pouze pětkrát přišli s žádostí na místní radnici Doubravečtí. „Předpokládám, že ještě přibudou. Lidé chodí často až po doléčení,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí ÚMO 4 Jiří Pouba.

Vyřizovat s tím spojenou agendu není úplně jednoduché. Úředníci totiž požadují písemnou žádost a posudek od lékaře. „Chceme i spojení na případné svědky nehody,“ dodal Pouba.

Zjišťování okolností nehody se zde leckdy podobá detektivní práci. „Chceme třeba vědět, v jakých botách člověk šel a zda se opírá o hůlku,“ popisuje úředník.

Lochotín hlásí dvacet oznámených kolizí na chodnících. „Jedná se především o zranění končetin,“ uvedl starosta prvního plzeňského obvodu Miroslav Brabec. V případě, že se chodci stane úraz, oznámí to písemně na městský úřad s uvedením dne, hodiny, místa a příčiny vzniku zranění.

Druhý městský obvod eviduje v současné době dvanáct žádostí o odškodnění za úrazy na zmrzlých chodnících. „Máme smlouvu s Českou pojišťovnou,“ potvrdila vedoucí odboru životního prostředí ÚMO Plzeň 2 Hana Morávková. Podle ní je nutná hlavně lékařská zpráva, kterou lze úraz dokladovat, další informace chce po postižených kromě úřadu právě pojišťovna. Dvojka má ve smlouvě i tisícikorunovou spoluúčast, takže při odškodněních zaplatí úřad poškozenému tuto částku a zbytek jde z peněz České pojišťovny.

Centrální obvod požaduje přesné zakreslení incidentu do mapky, i tady je nutné doložit lékařskou zprávu a spojení na případného svědka.

Na odškodnění lze získat i desetitisíce korun, častější jsou však položky v řádech jednotlivých tisíců. „Nejvyšší částku, která byla u nás vyplacena, je cca třicet tisíc korun. Žadatel tehdy požadoval i náhradu za ztížení společenského uplatnění,“ přiznal Pouba.