Se stále vyšším výskytem jedné z nejvíce infekčních nákaz – spalniček – se podle odborníků potýká řada zemí v Evropě. Jen v Česku bylo letos zachyceno téměř čtyřnásobně více případů onemocnění než za celý minulý rok. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel se Plzeňský kraj celorepublikově drží na šestém místě.

„Nahlášeno máme zatím 31 případů. Dva z nich byly importovány ze zahraničí, přičemž jeden z Vietnamu a jeden z Ukrajiny,“ vysvětluje Ivana Morávková z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Podle Daniely Fránové z oddělení očkování a zdravotní medicíny z plzeňské pobočky Zdravotního ústavu souvisí nárůst počtu případů spalniček právě se zavlečením (importem) onemocnění z jiného území.

„Obvykle to bývá tak, že první nahlášený případ onemocnění bývá zavlečen ze zahraničí. V současnosti je možný import z jakékoliv země z Evropy, Asie nebo Afriky. Větší počet importovaných případů byl letos hlášen z Ukrajiny,“ říká Fránová, podle které je rizikový hlavně pobyt v uzavřeném prostoru. „Mohu uvést případ z letoška, kdy byl nakažen člověk v letadle. Právě tam může lehce přijít do kontaktu s lidmi z celého světa,“ dodává. Ve Fakultní nemocnici (FN) v Plzni se letos se spalničkami léčilo už deset lidí včetně dětí. „Od 1. ledna 2019 bylo se spalničkami hospitalizováno ve FN Plzeň 10 pacientů, z toho 2 děti do 2 let. Ambulantně bylo vyšetřeno 128 pacientů z důvodu podezření na spalničky nebo proto, že došlo ke kontaktu s nemocným,“ uvádí mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.

Nemocnice také letos vyšetřovala protilátky na spalničky u svých zaměstnanců ve čtyřech etapách. „Začínali jsme v únoru 2019 na nejrizikovějších pracovištích. Celkem byly vyšetřeny protilátky u 4400 zaměstnanců (94 procent), nedostatečné hladiny protilátek mělo 1867 lidí. Do 2. září tohoto roku bylo naočkováno 1062 zaměstnanců a další se stále přihlašují,“ hodnotí mluvčí.

Příznaky nemoci:

Onemocnění má dvě fáze:

– první trvá asi 4 dny – začíná vzestupem teploty, rýmou, kašlem a zánětem spojivek

- druhou vlnu horečky následuje výsev vyrážky, která začíná za ušima a na zátylku a poté se šíří na obličej, dále na trup a končetiny; po 5 dnech dochází k prudkému poklesu horečky a výbledu vyrážky

- onemocnění může probíhat s komplikacemi (zánět plic, mozku, středního ucha)

Zdroj: Státní zdravotní ústav