Dlouholetý problém s nedostatkem parkovacích míst u nemocničního areálu totiž vzala do svých rukou nemocnice, která se rozhodla postavit dlouho diskutovaný parkovací dům sama bez pomoci města.

Oproti plánům magistrátu, který hodlal parkovací dům začlenit do protihlukové bariéry a vytvořit zde až tisícovku míst ke stání, je stavba navrhovaná nemocnicí skromnější. Zaparkovat by zde mohlo na čtyři sta vozů.

Na investici má nemocnice ze svého rozpočtu vyčleněno 200 milionů korun. Záměr nemocnice podporuje i ministerstvo zdravotnictví, na stavbě se však finančně podílet nebude. „Z organizačního hlediska by to bylo složité. Ministerstvo nám však přispěje 25 milionů na jinou stavbu," uvedla ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová.

Do 20. dubna by nemocnice měla obdržet zpracovanou studii. Stavět by se mohlo začít koncem roku. „Samotná stavba už potom poroste rychle, není to nic složitého. Do poloviny příštího roku by mohla být hotová," věří Kunová, podle níž zatím není jasné, zda parkovací dům vyroste přímo v nemocničním areálu, nebo za jeho hradbami.

Parkovné by mělo zůstat co nejnižší, ideálně beze změny. Tedy deset korun za každou započatou hodinu.

O stavbě parkovacího domu v souvislosti s plánovanou výstavbou obchvatu Roudné nemocnice bezvýsledně jednala se zástupci města a kraje už několik let. Naposledy přišlo město s návrhem výstavby formou takzvaného PPP projektu, přičemž zodpovědnost za stavbu domu s kapacitou 1100 míst by nesla výhradně nemocnice. Při dodržení dosavadních sazeb parkovného by však nemocnice musela každý rok po dobu 20 let platit za provoz domu zhruba 40 milionů korun. „Toto řešení je nepřijatelné. Nemůžeme do budoucnosti takto zatížit ekonomiku celého zdravotnického zařízení," říká Kunová s tím, že náklady na stavbu by se tak musely promítnout do cen za pa parkování.

Záměr nemocnice vybudovat parkovací dům z vlastních prostředků podporuje i ministerstvo. „Jelikož stále nevíme, zdali se vůbec bude výstavba obchvatu plzeňské části Roudná realizovat a kdo by byl investorem akce, upřednostňujeme realistické řešení před nejistým a nevyjasněným návrhem," uvedl první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.