Hrozba zatím pro Plzeňský kraj neplatí, nicméně i tady oproti minulému týdnu vzrostl počet lidí s akutním respiračním onemocněním. Na 100 tisíc obyvatel připadá 1036 případů.
Plnou čekárnu malých pacientů měla včera domažlická lékařka Jana Schejbalová. „Během hodiny tady bylo patnáct dětí. Mají ošklivé chřipky s vysokými horečkami. Dokonce jsem jedno dítě musela poslat do nemocnice, možná se z toho vyklube virový zápal plic,“ popsala. Rodiče k ní přicházejí zpravidla až ve chvíli, kdy se jim nedaří srazit teploty svých ratolestí pomocí Nurofenu či Ibalginu.
Doktorka pozoruje také zvýšený výskyt angín. Denně se jedná o tři až čtyři jedince. „Pamatuji si i horší doby, kdy chodily maminky s dvěma či třemi nemocnými naráz. Teď už má veřejnost lepší povědomí o prevenci,“ doplnila.
Plné ruce práce měl včera rovněž lékař Jiří Vacovský. V rokycanské ordinaci zastupoval svou kolegyni Petru Haasovou, jež ochořela.
Od začátku týdne eviduje vyšší počet pacientů Ivana Pavlíčková, která působí ve Stříbře „Navštěvují mě hlavně lidé střední věkové kategorie, protože potřebují napsat neschopenku,“ nastínila.
Větší nápor zažívala rovněž plzeňská doktorka Petra Kaupeová. „Denně mám patnáct až dvacet lidí s chřipkou, která se projevuje bolestí kloubů, svalů a vysokými teplotami. Objevují se ale i virózy,“ nastínila. Podle pediatričky z krajské metropole Radany Pečenkové jsou na vině především rychlé změny počasí. Řady žáků kvůli tomu prořídly například v plzeňské 28. základní škole v Lobzích. Podle zástupkyně ředitelky pro 1. stupeň Stanislavy Hlavinkové postihla nemoc především první třídy, kde chybí 14 žáků.
Zatímco minulý týden se v Plzeňském kraji objevilo kolem 900 akutních respiračních onemocnění na 100 tisíc obyvatel, včera epidemiologové hovořili o 1036 případech. „Nejnižší čísla jsou v okrese Rokycany, a to 631. Naopak nejvyšší evidujeme na Plzni-jihu, kde nemocnost stoupla na hodnotu 1374,“ konstatovala Dagmar Nocarová z krajské hygieny. O epidemii se hovoří až od hranice 1600 nemocných na 100 tisíc obyvatel.