Veterinární inspektor spolu s pracovníkem odboru životního prostředí plzeňského magistrátu objevili na pravém břehu řeky Úslavy asi 150 metrů od plotu zahrady zámku Kozel další kusy. „Napočítali šest dospělých prasat a dvě selata. Nezjistili žádné viditelné známky nákazy, prasata nebyla ani zastřelena a šetření přerušili kvůli tmě,“ uvedl ředitel plzeňské KVS Richard Bílý.

V pátek ráno narazili v lokalitě veterináři spolu s myslivci a lesáky na dalších šest divočáků. „Jednoho uhynulého nahlásili také ze sousední honitby. Odebrali jsme vzorky z krmeliště pro prasata a také neznámé návnady nalezené přímo v místě úhynu. Všechna zvířata jsme nechali převézt do kafilérie v Biřkově, kde byly provedeny jejich pitvy a odebrány vzorky pro laboratorní vyšetření,“ pokračoval.

Na první výsledky šetření se musí počkat do pondělí, jedno sele už veterináři pitvali v plzeňské laboratoři, ale příčinu, jíž může být i otrava, neodhalili. Do lokality proto KVS zakázala kvůli možné nákaze vstup. „Bude trvat asi týden, než příčinu úhynu zjistíme,“ dodal ředitel.

Policisté apelují na návštěvníky lesů, aby zákaz respektovali. „Neměli by do lesa vstupovat ani v něm nechávat pobíhat psy nebo jiná zvířata a každý nález uhynulého volně žijícího zvířete nahlásit,“ upozornila mluvčí jihoplzeňských policistů Pavla Soukupová.

Zemědělský podnik AG Produkt Šťáhlavy zatím žádná zvláštní opatření nepřijal. „O úhynu vím z obecního rozhlasu, ale žádná přímá nařízení jsme zatím nedostali. Kdyby se něco takového stalo nám, bylo by to hrozné,“ řekl ředitel firmy Jaroslav Loukota.