Luciferův trůní sál, který je tři desítky metrů pod zemí, bude přístupný veřejnosti. Obec Nevřeň na severním Plzeňsku otevře kaolinový důl, v němž se točila filmová pohádka Čertí brko.

Slavnostní otevření dolu a jeho sobotní a nedělní prohlídky budou součástí prvního ročníku festivalu Industry Open, který se koná od 14. do 16. června v celém Plzeňském kraji.

„Slavnostní otevření jsme naplánovali na tento pátek od 16 hodin,“ informuje starostka Nevřeně Štěpánka Bejčková. „V sobotu a v neděli vycházejí prohlídky od 9 do 16:30 hodin každou půlhodinu po skupinách až 30 lidí,“ informuje starostka. Dodává, že vstupenky budou prodávat pouze na místě v nevřeňském Centru Caolinum. „Kdo si vstupenku zakoupí, bude mít na ní napsaný čas své prohlídky. Musí počítat s tím, že půjde k dolu zhruba dvacet minut lesem po značené naučné stezce,“ upozorňuje.

Základní cena prohlídky je 150 korun, rodinné vstupné činí 350 Kč. Pro děti, studenty, seniory a držitele průkazů ZTP jsou připraveny slevy. Zázemí s parkovištěm návštěvníci dolu najdou v Centru Caolinum.

Na sobotu i neděli je připraven program s koncerty, výstavami, jarmarkem i workshopy. V neděli přijede na besedu kostýmní výtvarnice Andrea Králová, která pracovala na filmu Čertí brko.

ZA BRÁNY FIREM

Festival Industry Open připravila organizace Plzeň Turismus ve spolupráci s Plzeňským krajem. „Chceme ukázat návštěvníkům technické památky i jim umožnit nahlédnout za brány místních firem, výrobních závodů a výzkumných center,“ uvádí Helena Mařanová z organizace Plzeň-Turismus. Během tří dnů mohou lidé navštívit dvě desítky míst, např. Plzeňské městské dopravní podniky, Škodu Transportation, Hornický skanzen ve Stříbře, čističku odpadních vod nebo dronové centrum.