Luciferův trůní sál, který je tři desítky metrů pod zemí, bude přístupný veřejnosti. Obec Nevřeň na severním Plzeňsku otevře kaolinový důl, v němž se točila filmová pohádka Čertí brko.

Slavnostní otevření dolu a jeho sobotní a nedělní prohlídky budou součástí prvního ročníku festivalu Industry Open, který se koná od 14. do 16. června v celém Plzeňském kraji.

„Slavnostní otevření jsme naplánovali na tento pátek od 16 hodin,“ informuje starostka Nevřeně Štěpánka Bejčková. „V sobotu a v neděli vycházejí prohlídky od 9 do 16:30 hodin každou půlhodinu po skupinách až 30 lidí,“ informuje starostka. Dodává, že vstupenky budou prodávat pouze na místě v nevřeňském Centru Caolinum. „Kdo si vstupenku zakoupí, bude mít na ní napsaný čas své prohlídky. Musí počítat s tím, že půjde k dolu zhruba dvacet minut lesem po značené naučné stezce,“ upozorňuje.

Základní cena prohlídky je 150 korun, rodinné vstupné činí 350 Kč. Pro děti, studenty, seniory a držitele průkazů ZTP jsou připraveny slevy. Zázemí s parkovištěm návštěvníci dolu najdou v Centru Caolinum.

Na sobotu i neděli je připraven program s koncerty, výstavami, jarmarkem i workshopy. V neděli přijede na besedu kostýmní výtvarnice Andrea Králová, která pracovala na filmu Čertí brko.

ZA BRÁNY FIREM

Festival Industry Open připravila organizace Plzeň Turismus ve spolupráci s Plzeňským krajem. „Chceme ukázat návštěvníkům technické památky i jim umožnit nahlédnout za brány místních firem, výrobních závodů a výzkumných center,“ uvádí Helena Mařanová z organizace Plzeň-Turismus. Během tří dnů mohou lidé navštívit dvě desítky míst, např. Plzeňské městské dopravní podniky, Škodu Transportation, Hornický skanzen ve Stříbře, čističku odpadních vod nebo dronové centrum.

Aleš Palán
Literární čaj začne o páté