Obchodně-administrativní centrum Avalon v Kovářské ulici v Plzni slavnostně otevře 21. června developerská firma Acred Group.

Centrum se nachází v areálubývalého Typosu. V současné době se zde uskutečňují dokončovací práce. Již nyní tu působí překladatelská firma Skřivánek, další nájemci budou následovat.

„Společnosti, které už si pronajaly místo, si teď zařizují své prostory. Jak budou vypadat, je pouze na nich,“ upřesňuje Petra Caineová ze společnosti Acred s tím, že všechny části komplexu neotevřou najednou. Například úpravy Welness centra si vyžádají ještě několik měsíců. „Restaurace by měla otevřít nejdříve na konci léta,“ uvedla Caineová.

Centrum, které si vyžádalo 500 milionů korun, se skládá ze čtyř nadzemních pater a ze dvou na úrovni střechy. Největší část zaberou kancelářské prostory, jež se budou nacházet na rozloze přes 10 tisíc metrů čtverečních a poslouží různým firmám. Zbytek patří maloobchodním prostorám, kde bude například restaurace s kavárnou nebo trafika. K dispozici najdou klienti také dvoupatrové podzemní garáže.

close zoom_in Při příležitosti otevření se v části maloobchodních prostor uskuteční vernisáž výstavy fotografií Vlastimila Kuly pod názvem Plzeň v pohybu.

„Je to symbolické, že zahajujeme právě touto vernisáží. Ta zachycuje současný život Plzně a jeho vývoj. A my bychom byli rádi, aby se Avalon stal součástí těch pozitivních změn ve městě,“ řekla Petra Caineová.

Návrh objektu je dílem brněnské firmy Arch Design, konkrétně architektů Jaroslava Dokoupila a Petra Hovořáka.

Stavba vzbudila v plzeňských odborných kruzích vesměs kladné ohlasy.

„V Plzni za poslední dobu vzniklo jen málo nových staveb, které jsou podle mého názoru zdařilé. Patří mezi ně například dům sportu Hannah nebo radnice na Slovanech. Řadí se k nim určitě i Avalon. Budov, které jsou spíše průměrné, vzniklo po Plzni mnohem více,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče magistrátu Petr Marovič.

Avalon je kombinací moderního a starého

Jedním z architektů Avalonu je Jaroslav Dokoupil.

V jakém architektonickém stylu je centrum postaveno?
Architektonický styl zde nelze přímo pojmenovat, protože se nejedná o novostavbu se záměrem reprezentovat konkrétní architektonický styl, který by vyhovoval tvůrci – architektovi, nebo jej požadoval klient-investor.
Výsledná stavba Avalonu je tedy spíše průsečíkem daností této plzeňské lokality, požadavků investora a možností využití souboru stávajících průmyslových budov bývalé tiskárny, z nichž nejstarší jsou z 30. let minulého století.
close zoom_in Staré stavby byly strženy nebo pouze upraveny?
Díky osvícenému přístupu investora nebyly původní budovy strženy a zůstal zachován genius loci místa, který se projevuje jak v interiérech, tak i v přiznaném původním členění fasád jednotlivých budov komplexu Avalon.
Jsou nějaké stavby, ať už v Čechách nebo v zahraničí, které jsou projektovány v podobném duchu?
Díky postupnému zájmu odborné veřejnosti i investorů o záchranu průmyslového dědictví či jen nového využití bývalých průmyslových areálů uprostřed měst uskutečňují se stále častěji rekonstrukce těchto staveb a areálů, kdy cílem je sloučit stávající historické objekty s novou funkcí.
Z těchto zdařilých příkladů lze jmenovat v Praze např bytový komplex Korunní dvůr v areálu bývalého královského pivovaru nebo v Brně obchodní centrum Galerie Vaňkovka v areálu bývalé slévárny a továrny Wannieck.
To, zda se podaří zachovat původní charakter těchto míst či jej nová funkce „vytlačí a zašlape“, záleží především na dialogu architekta a investora.
Jaké jsou nejvýznamnější realizace vaší firmy?
Z výčtu významných referencí společnosti Arch.Design lze zmínit M-Palác Morávka – první výšková administrativní stavba v 90.letech v Brně.
Dalšími jsou například plzeňský obchodní komplex Plaza, rovněž patří mezi naše realizace Residence Chassis Průhonice – senior klub, pavilon V na brněnském výstavišti, obchodně– zábavní centrum Olympia Brno, budova International Business Centra, rekonstrukce historické budovy Masarykovy univerzity v Brně a mnoho jiných.

Prostor pro kanceláře je v Plzni dostatek

Velkou část Avalonu tvoří kancelářské prostory. Cena za jejich pronájem je devět euro za metr čtvereční na měsíc. To je v porovnání s prostorami podobné úrovně běžné.

„U budov, jako je třeba hotel Diplomat, kde se také nacházejí kancelářské prostory, se cena pohybuje kolem 9,5 eura za m² za měsíc,“ řekla Jana Jobová z realitní kanceláře Bonarea s tím, že ceny kanceláří se liší podle mnoha aspektů. Jedním z nich je fakt, jestli je budova, v níž se nachází, nová.

Dalšími faktory, které ovlivňují ceny za pronájem kanceláří, jsou podle Michaely Džupinové z realitní kanceláře Pubec umístění objektu, velikost kanceláří a také jestli je poblíž dostatek parkovacích míst. „To hraje důležitou roli při stanovení ceny. Za standardní prostory se platí 1000 až 1920 korun za m² za rok. U velkých administrativních center s luxusními kancelářemi to může být i 3000 až 4000 korun za m²,“ sdělila Džupinová.

Kanceláří je prý podle ní v současné době dostatek. „Myslím, že dokonce nabídka převyšuje poptávku. Je to i kvůli stavbě center, jako jsou Avalon nebo Plaza, a také tím, že se často bytové prostory převádějí na nebytové, které obvykle bývají levnější,“ dodala Džupinová.