Plzeňanka Jindřiška Černá vyráží k hracholuské přehradě dnes. O tom, co zloději dovedou, se už prý přesvědčila. „Nějaký člověk nám do chaty vlezl asi před pěti lety. Vypáčil okenici, což mu muselo dát docela zabrat, a rozbil okno. Uvnitř jsme měli poměrně hodně věcí, ale naštěstí skoro nic nezmizelo. Hledal zřejmě jen jídlo, protože přímo v chatě snědl asi dvacet kompotů a nějaké konzervy si vzal. Od té doby si na zimu vozíme všechno pryč,“ popisuje.
Karel Hovorka zase chataří nedaleko Blovic. I on doufá, že se jeho domku nic nestalo. „Ještě nikdy nás nevykradli, ale nějaká parta v těch místech určitě řádí. Nevím, co je odrazuje, možná to, že dům stojí poměrně blízko u silnice, ale je dobře, že o nás nemají zájem. Když předloni vykradli sousedy, nadělali jim tam strašnou spoušť. U naší chaty se byl před čtrnácti dny podívat známý a telefonoval mi, že je všechno v pořádku. Snad to tak zůstane ještě chvíli,“ pevně věří Plzeňan.
Severoplzeňský policejní mluvčí Josef Aubrecht upozorňuje na zásady, které by měli návštěvou nezvaného hosta poctění chataři dodržovat.
„Když majitel chaty ke svému domku přijede, měl by jej pořádně prohlédnout. V případě, že bude mít například vyražená okna, otevřené dveře nebo bude cokoliv jiného naznačovat tomu, že do chaty někdo vtrhl, je třeba hned volat 158,“ říká mluvčí na úvod a pokračuje: „ Do chaty by lidé pokud možno neměli vstupovat, a pokud tak učiní, v žádném případě není dobré uklízet nepořádek a na cokoliv sahat. Stává se to poměrně často, občané tak bohužel ničí důkazy a důležité stopy,“ popisuje Aubrecht. „K vloupání do chat dochází stále. Policisté během zimních měsíců lokality, v nichž chaty stojí, sice pečlivě kontrolují, ale všemu zabránit nelze,“ pokračuje.
Chataři by podle policistů měli také spolupracovat mezi sebou. „V rámci sousedské výpomoci by si měli domky navzájem kontrolovat. Pokud si navíc všimnou podezřelých lidí či podezřelých automobilů, doporučujeme nepokoušet se neznámé osoby oslovovat, nebo dokonce zastavovat, ale vždy si pouze zapamatovat jejich popis a ten co nejdříve předat policistům,“ radí mluvčí Aubrecht a na závěr připomíná: „Hrdinství se v takových případech nemusí vyplatit.“