Unikátní rozsáhlá výstava fotografií připomíná 70. výročí konce druhé světové války a je rozdělena do dvou tematických bloků. „První představuje výběr válečných fotografií Ladislava Sitenského, předního československého uměleckého dokumentárního i reportážního fotografa," uvádí kurátor výstavy a plzeňský fotograf Radovan Kodera. „Ladislav Sitenský se osobně účastnil formování československých bojových jednotek ve Francii, bojů o Británii a bojů o Dunkerque," přibližuje osobnost významného fotografa Kodera a dodává, že Sitenský na všech těchto místech fotografoval a vytvořil tak soubory nesmírné dokumentární, ale i výtvarné hodnoty.
Radovan Kodera ve spolupráci s vnučkou a správkyní Sitenského pozůstalosti Adé-lou Kándlovou vybral více než stovku Sitenského fotografií pořízenou především při účasti Československé samostatné obrněné brigády na osvobození oblasti Dunkerque v severní Francii a Belgii, kde bylo jedno z posledních bojišť druhé světové války v Evropě. Upřednostňovali spíše ty veřejnosti dosud neznámé.
Druhá část výstavy se týká přímo osvobozování Plzně a míst Plzeňského kraje. Soubor další stovky fotografií byl vybrán z rozsáhlé sbírky plzeňského fotografa a restaurátora Vladislava Vítka a jsou v něm zastoupeny jak fotografie anonymních autorů, tak plzeňských profesionálních či amatérských fotografů, např. Josefa Hořejše, Zbyňka Jetleba, Bohumila Vítka či Josefa Pechy. Snímky zachycující dobu okupace (např. slavnostní přejmenování Klatovské třídy na Reinhard Heydrich Strasse) i atmosféru konce války.
Výstava Osvobození 1945 ve fotografiích je v synagoze přístupná do 31. října.