„Vyznamenání od českého státu mi udělalo velkou radost,“ svěřil se Deníku Hnělička. „Když mi ho pan prezident předával, řekl mi, že oceňuje moje zásluhy, a popřál mi, abych si to vyznamenání ještě dlouho užil,“ dodal dojatě.

Přestože už řadu let žije v Liberci, na Kasejovice nedá dopustit. „To víte, na to osvobození se nedá zapomenout. Byli jsme šťastní, že jsme mezi našimi,“ zavzpomínal Hnělička.

Představitelé Kasejovic svého hrdinu pozvali na letošní květnové oslavy. „Přijel k nám po dvaašedesáti letech. Přesně si pamatoval, jak kasejovické náměstí vypadalo v roce 1945. Ihned reagoval, že kostel na náměstí se stavebně změnil – že měl věž,“ uvedla starostka Kasejovic Marie Čápová. Pro Hněličku byla návštěva Kasejovic zážitkem. „Zajímavé bylo, že jsem se tam setkal i s jedním panem Ledvinou, který si mě pamatoval, a dokonce měl moji fotku,“ řekl s úsměvem. Pokud bude zdráv, rád by do Kasejovic zavítal znovu.

Občané Kasejovic jsou na svého osvoboditele hrdí. „Je to člověk, který se o osvobození Kasejovic velice zasloužil. Vyznamenání je tedy zcela na místě,“ řekl nám Milan Veselý z Kasejovic, který se zajímá o historii.

Sled událostí v Kasejovicích

  • - 6, května 1945 dorazila do Kasejovic americká vojska
  • - Obrněná brigáda v čele s řidičem tanku plk. Stanislavem Hněličkou dorazila do Kasejovic 22. května 1945. Jednalo se o 52 tankový prapor