Dělníci jej v úterý umístili do právě rekonstruovaného prostoru pod Velkým divadlem. Hned poté ale památník skryli pod igelitovou plachtu. „Slavnostní odhalení proběhne v květnu, kdy bude Plzeň slavit 70 let od osvobození americkou armádou," uvedla mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

Památník tvoří dvě přibližně devět metrů vysoké desky ze speciální oceli, které se na vrcholu spojují. Představovat mají podobu dvou proti sobě postavených stylizovaných profilů amerického vojevůdce. „Autory návrhu jsou umělci Václav Zůna, Lubomír Čermák a Tomáš Beneš," uvedla Kubalová.

Dělníci usadili Pattonův památník pomocí jeřábu. Hned poté jej zakryli, odhalen bude až při oslavách osvobozeníO pomníku generálu Pattonovi se v Plzni mluví už asi deset let, ale došlo na něj až teď. Pattonovu realistickou sochu v nadživotní velikosti vytvořil v minulosti sochař Jaroslav Bocker, ale radnice ji odmítla kvůli jeho spolupráci s StB a dílo pak skončilo před školou v Dýšině u Plzně.

Další pokus umístit jiný, tentokrát abstraktní památník před kulturním domem Peklo zase oficiálně ztroskotal kvůli problémům s přeložkami inženýrských sítí. Mluvilo se však o tom, že je to jen zástupný problém, protože k podobě díla byly výhrady.

Aktuální památník s Pattonovým zdvojeným profilem, který zároveň naznačuje vítězný oblouk, vybrala v roce 2009 sedmičlenná porota. Jejím členem byl i generálův vnuk George Patton Watters. „Vítězné dílo fantasticky zapadá do prostoru zarámovaného Divadlem J. K. Tyla," řekl tehdy Patton Watters.

Na vybudování památníku město ve svém rozpočtu vyčlenilo 2,5 milionu korun.

Jubilejní slavnosti svobody se letos v Plzni odehrají ve velkém stylu. Během sedmidenního programu se západočeská metropole kromě už tradičního konvoje historických vozidel či besedy s veterány dočká také swingového večera ve stylu amerických tančíren nebo fotbalového utkání mezi výběrem FC Viktoria Plzeň a vojskem. Stejný zápas, který sledovalo deset tisíc diváků, se ve městě odehrál už před 70 lety. Odhalení památníku je naplánováno na pátek 1. května od 17 hodin.