Dětská pohotovost v Plzni je ohrožena. Alespoň v takové podobě, jak jsme ji znali dosud. Řada dětských lékařů nemůže sloužit navíc noční služby ke svým ordinačním hodinám. Často je totiž také kvůli vyššímu věku nezvládají.

O tom, zda v Plzni nepřetržitá dětská pohotovostní služba bude a kde, se v těchto dnech na městě usilovně jedná. Dětskou pohotovost měl už dva roky spravovat kraj. Od města ji ale ještě nepřevzal a lékaři už prý nemohou déle čekat, až jejich situaci začne někdo řešit.

„Není to ale tak, že by si pediatři řekli: Nám se prostě nechce. Problém je daleko složitější. Vezměte si, že každý lékař má svou ordinaci, tam pracuje, pak přejede na pohotovost, tam odpracuje celou noční službu a rovnou jede zase ráno do své práce,“ vysvětluje složitost celé záležitosti pediatrička Alena Šebková. Dodává, že na mnohých nemocničních odděleních se většinou dodržuje odpočinkový režim, je tam dáno, kolik hodin v kuse může lékař odpracovat.

„To v našem případě nikdo neřešil. Až dětský praktik udělá osudovou chybu, například v nesprávné diagnóze, která povede k vážným následkům, ponese si za ně plnou odpovědnost se vším všudy. A bude jedno, že pracoval nepřetržitě dva dny,“ uvádí Šebková.

Situace s nedostatkem lékařů se podle ní bude v Plzni ještě zhoršovat. „Věková struktura dětských lékařů je totiž vysoká, spousta praktiků je ve věku mezi 50 a 60 lety, i stařší. Budou plošně odcházet do důchodu nebo nebudou ve stavu, kdy mohou sloužit noční směny kvůli vlastním zdravotním problémům. A mladých moc nepřichází,“ upozorňuje na nedostatek pediatrů lékařka.

Z těchto důvodů navrhují praktici omezený provoz dětské pohotovosti pouze od 17 do 22 hodin ve všední dny. O víkendu od 7 do 22 hodin.
„V nočních hodinách je malá vytíženost pohotovosti a také se mi za celou dobu praxe stalo minimálně, že rodiče přivedli dítě s neodkladným problémem. Často chodí s nízkými teplotami, 14denním kašlem a podobně. Takové věci mohou do rána počkat,“ říká Šebková.

Neodkladné stavy, které ohrožují život dítěte, jako je dušnost, bezvědomí, křeče a další, má už zase řešit záchranná služba.

Nyní ještě funguje nepřetržitá dětská pohotovost v prostorách městské polikliniky na Slovanech, kde se pediatři střídají ve službách, ale pouze do 1. července. Město proto zvažuje možnosti omezeného provozu od 17 do 22 hodin na poliklinice nebo nepřetržitého provozu v Nemocnici Sv. Jiří na Doubravce při účasti praktiků. Pokud se všechny strany nedomluví, nikdo neví, zda za měsíc a půl v Plzni oficiální dětská pohotovost bude.

„S městem jednáme o podmínkách, zatím nevíme, jak to dopadne. Více budeme vědět po zítřejší radě zastupitelstva. Naše nemocnice ale neoficiálně provozuje dětskou pohotovost celých 15 let. Pokud k nám rodiče s nemocným dítětem v noci přijedou, vždy ho vyšetříme. Dostaneme od pojišťovny zaplacený lékařský úkon, ale ne jako pohotovost,“ říká jednatel nemocnice Jan Bohunčák.

Stejně je na tom fakultní nemocnice. „Za noc ošetříme pět šest dětí, v době sezonní nemocnosti je číslo daleko vyšší. Pojišťovna ale nezohledňuje ve svých platbách pacienty, které nepřijmeme k hospitalizaci,“ uvádí mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Ústavní lékaři také nemohou zajistit výjezdovou službu k pacientům, kterou sloužící praktici zastávají. Nemohou opustit své pacienty na lůžku,“ vysvětluje Jenšíková.

Magistrát již nepočítal s tím, že dětskou pohotovost bude mít v současné době na starosti. Oficiálně by totiž měla spadat již dva roky pod Krajský úřad Plzeňského kraje. „Krajský úřad nás ale požádal, aby ještě na půl roku pohotovost vedlo město. Bylo by jednoduché říct, že to není naší povinností, ale je to citlivá věc a magistrát má zájem na tom, aby zde dětská pohotovost zajištěna byla,“ uvádí vedoucí odboru sociálních služeb Alena Hynková.

Město musí všechny strany k dohodě o podobě pohotovosti přemlouvat, žádnou jinou moc, která by jej opravňovala k řešení problému, totiž nemá.
„Krajský úřad definitivně převezme dětskou pohotovost do správy od 1. ledna 2010. Nyní hledáme formu, v jaké bude existovat. Protože ale bude pohotovost na území města, budeme požadovat podíl na její spolufinancování,“ dodal krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek. Nyní magistrát vydává na pohotovost celkem pět až sedm milionů korun ročně.