Plzeňskou památkou roku 2018 v kategorii Stavby se stal vodní mlýn v Ostrovci. V kategorii Sochy a drobná architektura zvítězil Pilíř se sousoším nejsvětější trojice v Hostouni. Tyto stavby vybrala odborná porota. Veřejnost hlasovala podobně. V drobné architektuře a sochách vyhrála kaple se souborem zastavení Křížové cesty v Rokycanech. Ve své kategorii zvítězil opět Vodní mlýn v Ostrovci.

„S maminkou jsem ho od roku 1995 rekonstruovala. Když zemřela, vzala jsem to na sebe. Vím, že to maminka shora vidí,“ řekla majitelka mlýna Pavlína Lucáková. Mlýn je v její rodině více než čtyři generace. „Pokud bude mít veřejnost zájem, určitě ho zpřístupníme,“ sdělila majitelka. Vodníka poblíž ale nehledejte, podle majitelky tam žádný není.

Druhé místo mezi krajskými památkami získal v kategorii Stavby zámek ve Svojšíně, třetím místem ocenila odborná porota tachovský kostel Nanebevzetí Panny Marie.

V kategorii Sochy a drobná architektura porota odměnila druhým místem kapli svatého Vojtěcha v Horažďovicích, třetím místem pak vysoký kamenný kříž v Tachově.

Soutěže, jejímž hlavním účelem bylo odměnit nejlépe zrekonstruované památky v kraji, se účastnilo celkem 19 památek. Přestože se jednalo teprve o druhý ročník, zájem zájem lidí o internetové hlasování byl velký.

„Letos hlasovalo třikrát víc občanů než v minulém ročníku. Je vidět že lidem na památkách záleží,“ řekl náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast kultury Vladislav Vilímec. A zvlášť poděkoval všem zodpovědným majitelům památek. „Věřím, že ocenění objektů obnovených v letošním roce budou motivací i do dalších let,“ uvedl náměstek.