Památka zasvěcená sv. Janu Křtiteli se už vloni dočkala nového krovu i střešní krytiny. Věžička, která se na ni vrátila, je přesnou kopií té, která stavbu zdobila dříve.

„Jak kostel postupně chátral, napřed se propadla střecha a věž zůstala stát nakřivo. Pak se zřítila přímo dovnitř do kostela,“ popisovala kronikářka obce Eva Žáková. „Vlastně jsme se dlouho dívali na to, jak kostel chátrá, a teď zase sledujeme, jak se dává dohromady,“ dodala.

Věž podle koordinátora všech záchranných prací Jana Moravce stála zhruba 250 tisíc korun. Vážila dvě tuny a do výšky ji zdvihal jeřáb s padesátimetrovým ramenem. „Dělaná je přesně podle původní věže, stejně jako kříž, jehož kopii jsme nechali vyrobit z titanzinku.,“ uvedl Moravec.

„Do schránky pod kříž ještě vložíme dokumenty o obci. Stručnou historii Ostrovce i Velečína, popis záchranných prací na kostele, snad prý i bankovky a mince,“ doplnila Marcela Zápotocká, starostka Velečína, pod nějž Ostrovec patří.

Práce na kostele ale zdaleka nekončí. „Podařilo se nám totiž získat 400 tisíc korun od Plzeňského kraje a za ně opatříme statické zajištění další stavby, což je márnice. Snad se povede udělat i její krov a možná i střecha. Začít musíme co nejdříve, protože peníze je třeba vyčerpat ještě v tomto roce,“ podotkl Moravec. Kostelu teď už chybí jen okna, aby byla stavba uzavřená, a fasáda. „Pak bude zvenku, dá se říct, kompletní.“ zakončil Moravec.

Ostrovecký svatostánek je původně gotický. Za husitských válek byl zničen i s vesnicí a roku 1757 přestavěn do barokního slohu. V roce 1878 obec i kostel vyhořela. Kostel byl ale postaven znovu. Chátrat začal po druhé světové válce, po odsunu obyvatelstva. Opravovat se pak začal až v roce 2006.