VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostnatý drát na kótě prý zvěři neublíží

BRDY - S pravděpodobností hraničící z jistotou lze říci, že lesní zvěř se na kótě 718, kde by mohl stát americký radar, ani v jejím bezprostředním okolí nevyskytuje.

17.6.2008
SDÍLEJ:

Hotový zátaras je složen ze dvou spirál žiletkového drátu položených vedle sebe a třetí spirály nahoře. Na snímku je vojenský policista u příjezdové cesty ke kótě, kde je drát na vratechFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

„Jak potvrdí každý zoolog i myslivec, zvěř nesnáší rušení a v případě obtěžování hlukem a pohybem většího množství osob okamžitě mění stanoviště,“ reagoval v úterý mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek na články v novinách. V nich myslivci, přírodovědci a Greenpeace kritizují olemování kóty ostanatým drátem s tím, že by se o něj mohla zranit zvěř.

„Lze se s úspěchem domnívat, že měsíční pobyt Greenpeace spojený s pohybem množství osob organizováním koncertů a budováním tábořiště vyhnal i nejotužilejší zvěř. Co se týče zátarasu, tzv. „concertiny“, jedná se o blýskavý předmět, vnímatelný zvířecím čichem. Navíc se v jeho okolí pohybují hlídky se psy. Pravděpodobnost, že by za těchto podmínek zvěř usilovala o průnik na kótu 718 je mizivá,“ konstatoval mluvčí. Dodal, že Greenpeace při svém pobytu porušili většinu pravidel lesního zákona a obecných zásad ochrany přírody a jako památka na pobyt aktivistů zůstaly na kótě odpadky.

Nám se v úterý podařilo získat vyjádření mluvčí Greenpeace Lenky Borákové. „O absenci zvěře bych pochybovala. Toto místo není sterilní ba naopak. I v době našeho pobytu se nám podařilo potkat se s divokým prasetem či liškou. Konzultovat ostnatý drát s lesníky a myslivci měl být prvním krokem. K tomu však podle našeho ověření nikdy nedošlo,“ sdělila Boráková.

„Pravidelně jsme recyklovali a snášeli odpad do kontejnerů. Máme to zdokumentováno a nejeden novinář naše třídění zmínil i ve svém článku. Reportáže a fotografie z místa jasně dokazovali, že v Peacelandu k žádnému znečišťování ze strany Greenpeace nedochází. Je zajímavé že za celých šest týdnů, které jsme strávili na kotě nebyla ohledně odpadu či nešetrného chování ze strany novinářů či návštěvníků vznesena jediná výtka. Místní přírodovědci, kteří tuto oblast monitoruji již řadu let, nás dokonce pochválili za velmi šetrné chování,“ hájí aktivisty jejich mluvčí.

17.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení