I když radnice zajistila vstup do divadel, sportovišť či muzeí za zlevněné vstupné 28 korun, lidé zaplatí více než vloni, kdy se masové oslavy konaly poprvé. Tehdy lidem stačila jedna kartička za 28 korun a s ní se dostali všude a svezli se s ní i městskou dopravou. Od toho však letos město upustilo.

„Někde byl tak velký nával, že se tam lidé ani nevešli,“ odůvodnila opatření náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS). Podle ní budou letošní oslavy poněkud umírněnější, ve vetší míře se rozjedou na půlkulatá a kulatá výročí vzniku republiky.

Bonbonkem letošního slavení má být představení divadla Semafor v Měšťanské besedě. Lidé se mohou těšit na speciálně sestavený program z písní celé semaforské éry. „Velmi se už do Plzně těším,“ vzkázal lidem Suchý.

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede při slavnostní příležitosti představení Smetanovy opery Dalibor. Na obě akce už zbývá v předprodejích jen několik jednotlivých vstupenek.

Program oslav vzniku republiky

Radnice: 8 – 11. 50 hodin prohlídky radnice včetně výstavy Cesta ke svobodě 28. října 1918
ZOO Plzeň + Dino Park: 8 – 18 hodin prohlídky
Katedrála sv. Bartoloměje + věž: 10 – 18 hodin, v 10 hodin mše svatá
Západočeské muzeum: 10 – 18 hodin zvláštní okruh expozic
Národopisné muzeum: 10 – 18 hodin stálá expozice
Bazén Slovany: 10 – 14 hodin přijďte si zaplavat
Zimní stadion ČEZ Aréna: 9 – 10.30 a 15.30 – 17 hodin volné bruslení
Historické podzemí: 9 – 17 hodin
Plzeňský Prazdroj* a Pivovarské muzeum: 10 – 17 hodin
Západočeská galerie: 10 – 18 hodin výstava M. Knížáka
Náměstí Tomáše G. Masaryka: 17 hodin vzpomínkový akt a lampionový průvod
Divadlo J. K. Tyla: 19 hodin opera Dalibor*
Měšťanská beseda: 20 hodin koncert divadla Semafor*
Plzeňská radnice: 19.30 hodin koncert duchovní hudby
* nutná rezervace předem

Primátor ocení významné Plzeňany

Jedno čestné občanství a tři historické pečetě města předá v neděli 28. října ve 14 hodin v obřadní síni radnice primátor Plzně Pavel Rödl třem Plzeňanům.

Nejvyšší vyznamenání, čestné občanství, převezme za aktivní působení v leteckých složkách francouzské a britské armády v letech 1940 – 1945 brigádní generál Miroslav Štandera.

Historické pečetě města Plzně převezmou Jaroslav Maršák, Ivan Martinovský a František Juřička. Jaroslav Maršák dostane pečeť za přímou účast v odboji proti nacismu v době druhé světové války, za dlouholetou propagaci květnového povstání v roce 1945 v Plzni a za vynikající práci ve funkci předsedy Oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Plzeň. Ivan Martinovský za dlouholeté a pro Plzeň přínosné působení ve funkci městského archiváře a za rozsáhlou publikační činnost mapující dějiny Plzně a František Juřička za zásluhy v boji proti totalitě a také jako připomenutí důležité role plzeňského rozhlasu v roce 1968.

Městská pečeť je primátorskou insignií, jejíž užívání je ve výhradním právu primátora a její vyobrazení může primátor darovat lidem, kteří se zasloužili o rozvoj Plzně, její propagaci, ochranu jejích práv a zájmů.