Třem čapím mláďatům šlo o život v Oseku u Rokycan. Čápi tam hnízdí pravidelně, takže k jejich příbytku byla před dvěma lety instalována kamera. A právě ona výrazně přispěla k záchraně mláďat.

„Obdržel jsem v sobotu několik podnětů od diváků, kteří sledují pohyb ptáků v přímém přenosu na kanálu youtube.com. Upozorňovali, že při dlouhotrvajících deštích je čapí lavor plný vody,“ sděloval rokycanský ochranář Pavel Moulis. Povolal do akce profesionální hasiče z okresního města i kolegu Karla Makoně z Plzně a podvečerní operace mohla začít. Příslušníci HZS se díky obří vysokozdvižné plošině dostali ke konstrukci a hnízdo proděravěli, aby voda mohla vytéct. Prostor pak vyčistili a postarali se také o novou výstelku. Moulis vzápětí potvrdil, že jeden z čapích benjamínků, kteří tu vykoukli na svět v květnu, měl skutečně namále, ale přežil.

Zdroj: Youtube

Dění sledoval i starosta obce Jaroslav Peroutka: „Jsem rád, že tihle důstojní opeřenci se k nám vracejí. Zajistili jsme mimo jiné novou konstrukci nad komínem, protože hnízdo s jílem, větvemi a trávou váží až jednu tunu. Mohlo by poškodit komín a a je nutné ho pravidelně snižovat.“

Na Rokycansku se čápi usídlili také v Mirošově a Klabavě. Právě zde před několika týdny došlo ke vzdušnému souboji o teritorium. Starousedlíci si ho vzít nenechali.

Prohlídka Plzeňského Prazdroje v rámci Industry Open umožnila veřejnosti poprvé v historii vidět i sladovnu.
Prazdroj vůbec poprvé odhalil tajemství své sladovny