Výsledky mohli odesílat do 17. ledna přes online formulář na stránce ptacihodinka.birdlife.cz.

„Sesbíraná data vědecky vyhodnotíme. Trendy v zimování ptáků ale můžeme odhadnout až zhruba po pěti letech pozorování. Co už ale víme je, že nejčastěji se u nás vyskytuje sýkora koňadra a vrabec,“ uvedla koordinátorka projektu Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Jaroslav Hausner
Plzeň podle Hausnera je u Trnky

Plzeňský ornitolog a zvířecí záchranář Karel Makoň sleduje opeřence v kraji už přes dvacet let. „Výsledky jsou téměř neměnné. Pohyb ptactva je daným tím, jaká zima je ve střední Evropě,“ řekl Makoň s tím, že významným zimovištěm je pro ptáky západočeská metropole.

„Plzeň stojí na čtyřech řekách a je tak pro ptactvo jakýmsi dopravním uzlem. V posledních deseti letech je ornitologickým rájem také Bolevák, kde je nejčistší voda v Plzeňském kraji. Důležitým zimovištěm je rovněž Berounka,“ doplnil. Podle něj poskytuje Berounka od Plzně až ke Zvíkovci zimní domov vodním ptákům, například ledňáčkům, labutím nebo mořským orlům. „Na Boleváku pak můžeme spatřit i vzácné druhy kachen, morčáka velkého, hohola severního nebo čírky,“ uzavřel ochránce s tím, že do Plzně létají přečkat zimu ptáci ze severní Evropy.

Ilustrační foto.
Křimickou ulicí neprojedete, bude pokračovat obnova vodovodu